Rundt 70 norske skoler sto på kuttlistene – 20 ble reddet av politikerne
Over 70 skoler rundt om i landet sto i fare for å bli lagt ned før kommunebudsjettene ble vedtatt.
Nå er mange av skolene reddet – i hvert fall foreløpig. Før kommunebudsjettene ble endelig vedtatt i kommunestyrene, hadde mange kommunedirektører innstilt på å legge ned skoler. Men til syvende og sist er det politikerne som bestemmer.
20 skoler er foreløpig reddet fra nedleggelse, mens drøye 30 er vedtatt nedlagt. For noen skoler er statusen mer uklar, eller vedtakene utsatt.
Mange foreslåtte nedleggelser har skapt stort engasjement, og det har resultert i at flere av skolene som er foreslått nedlagt, ikke blir det likevel. I hvert fall ikke til neste år. For det er stadig mulig at skolene kan legges ned i fremtiden. Flere av skolene som nå er reddet, har også tidligere vært i faresonen.
Helt forskjellige utfall
Steinkjer og Arendal var kommunene der flest skoler ble foreslått nedlagt, med fem skoler hver. I Arendal vedtok politikerne i utgangspunktet å legge ned fem skoler, med én endring fra den opprinnelige planen.
I utgangspunktet var det foreslått å legge ned Sandnes skole, men den ble byttet ut med Strømmen skole. Skoleplanen ble vedtatt i bystyret med 27 mot 12 stemmer, men saken skal ut på høring før den får en endelig avklaring.
I Steinkjer ble utfallet ganske annerledes. Der endte politikerne opp med å redde samtlige av skolene som ble foreslått nedlagt. I Oslo ble det flertall i bystyret for å beholde både Maridalen og Sørkedalen skole, mens Møllergata ungdomsskole legges ned og blir omgjort til en ny videregående skole.