Byrådet i Bergen kritiserer regjeringens skolesatsing
Debatt: Nye midler til smågruppeundervisning veier ikke opp for kutt i leksehjelp og bemanning.
Byrådet i Bergen er mer opptatt av å snakke om egen politikk og hvordan vi skal løse utfordringene i Bergen, heller enn å sette merkelapper på andre.
Samtidig fremstår det svært snodig og dobbeltmoralsk av Arbeiderpartiet å bruke ordet bløff. Da må de jo i så fall også mene at sin egen regjering bløffer når de skryter av sin satsning på barn og unge, all den tid kuttene til Nessa Nordtun er større enn satsningene hennes.
Regjeringen setter av 465 millioner til smågruppeundervisning, samtidig som regjeringen kutter 350 millioner i leksehjelp med 350 millioner og bemanning i barnehagene med 350 millioner:
Stortinget vedtok 1150 millioner til toppet bemanning i barnehagene for 2026. Nå kutter regjeringen tiltaket med 350 millioner, til 800 millioner.
Bergen får 21,9 millioner til smågruppeundervisning, og mister 16,5 millioner til leksehjelp. I 2026 har Bergen mottatt 62,95 millioner kroner til toppet bemanning i barnehagene. Med regjeringens forslag til budsjett mister Bergen 19,16 millioner kroner, slik at vi sitter igjen med 43,79 millioner kroner.
Oppvekstfeltet i Bergen kommune kommer ikke særlig styrket ut av regjeringens budsjett. Det er vanskelig å se at regjeringen satser på barnehage og skole. Slik vi ser det, gir regjeringen med den ene hånden og tar med den andre.
Kunnskapsministeren setter smågruppeundervisning og leksehjelp opp mot hverandre. Det er positivt at regjeringen ser verdien av smågruppeundervisning, men dette går på bekostning av leksehjelpen, som i dag er lovpålagt og viktig. Det stilles andre kvalifikasjonskrav til hvem som kan drive undervisning, sammenlignet med leksehjelp, og derfor er det ikke bare et spørsmål om å flytte på det samme personalet.
Regjeringens leksekutt kan også påvirke Bergen kommunes planer for satsning på LIM (Lekser, idrett og mat). LIM er et samarbeid mellom Bergen kommune og Idrettsrådet der frivillige bidrar med aktivitet etter skolene for elever i levekårsutsatte områder. Her får elevene leksehjelp og mat, i tillegg til å prøve seg i forskjellige idretter.
Deler av midlene til leksehjelp har Bergen brukt på LIM. Byrådet har hatt som mål å utvide tilbudet til alle skolene i Bergen, men regjeringens kutt gjør dette vanskeligere.
Vi reagerer også på at regjeringen har kuttet i midlene til toppet bemanning som Stortinget vedtok i fjor. Barnehagene sier økt voksentetthet og god bemanning er helt avgjørende for å gi et godt tilbud til barna som også ivaretar de ansatte. Som kommune er vi helt avhengig av forutsigbare rammer fra statens side når vi skal ivareta dette. Med mindre regjeringen reverserer kuttet, må barnehagene våre planlegge for til sammen 19 millioner mindre enn i fjor.
Vi får mindre aktivitet i skolene våre fremover når elevtallet går ned. Framskrivninger viser forventet nedgang på rundt 1000 elever de neste årene, og det er ikke noe nytt at skoledriften må tilpasses elevantallet når skolene våre får færre elever.
Det som er nytt, er at byrådet setter av friske midler til både lek, fysisk aktivitet, lesing og realfag.
Når Arbeiderpartiet i Bergen går så hardt ut mot byrådet, er det viktig å minne om at Arbeiderpartiet har foreslått større nedtrekk i demografi og lærere enn byrådet i denne bystyreperioden.