Til Kjell-Arve – og alle andre lærere der ute som utgjør en forskjell
Debatt: En lærer som ser deg, stiller krav og gir deg tro på egne evner, kan sette spor for livet.
5. oktober er verdens lærerdag. Og hvert år når det er verdens lærerdag, flyr tankene mine tilbake til alle de gode lærerne jeg har møtt på min vei. Lærere som har betydd noe for meg, som har sett meg og som har fått meg til å kjenne på mestring.
Kjell-Arve er en av disse. Kjell-Arve var myndig. Til tider ganske streng, og en lærer som stilte krav til oss. Men samtidig hadde han denne fantastiske egenskapen til å se oss som elever.
Han så i alle fall meg, og det på en måte som har betydd mye for meg på min vei videre i livet.
En lærer som så meg
Jeg hadde respekt for Kjell-Arve. Han fant seg ikke i for mye tull og uro, og var ikke redd for å heve stemmen og si tydelig fra dersom det sklei ut. Derfor var jeg alltid forberedt til timene med han. Jeg turte ikke annet.
Samtidig var han ikke så streng at jeg var redd han. Jeg visste bare at han forventet mye av oss, og at han også anerkjente dette, og strødde om seg med ros når vi fortjente det.
Mitt kanskje aller sterkeste minne med Kjell-Arve som lærer, stammer fra ungdomsskolen. Vi elevene fikk i hjemmeoppgave å skrive stil. Stilen skulle handle om «Min drømmedag», og vi kunne velge mellom ulike sjangre. Akkurat denne gangen fikk vi også mulighet til å skrive på diktform. Det var svært sjelden at noen valgte dette alternativet, men denne gangen fant jeg ut at jeg skulle prøve meg på nettopp det.
Så på gutterommet mitt satte jeg meg ned med blyant og skrivebok, og begynte å leke med ord. Jeg ga fantasien fritt spillerom, fablet om at jeg vant mange millioner i Lotto, kjøpte Leka IL og hentet spillere som Bryan Robson og Mark Hughes fra mitt favorittlag. Jeg tror jeg endte opp med nesten tjue vers, og hadde det virkelig gøy.
Samtidig var jeg veldig spent. Jeg hadde jo ikke gjort noe slikt før. Derfor ante jeg ikke hvordan tilbakemeldingen fra Kjell-Arve ville bli. Men godeste Kjell-Arve ga meg toppkarakter, svarte like godt på diktform tilbake i stilboka mi og han spurte om jeg kunne lese stilen min høyt for resten av klassen.
Mestring som varer livet ut
Slike positive mestringsopplevelser setter spor. Varige spor. Det ble etter hvert til at jeg selv utdannet meg som lærer, og mye av min motivasjon for det var nettopp å selv kunne gi barn og unge mestringsfølelse. Nå endte jeg ikke opp som lærer likevel, da tilfeldigheter tok meg i en helt annen retning – innen kommunikasjon. Og her har jeg virkelig tatt med meg gleden over å få jobbe med formidling. I tillegg skriver jeg titt og ofte dikt. Og jeg deler dem. Det er lite som overgår gleden over å se at ord jeg har skrevet, kan berøre, bevege og begeistre andre.
Hadde Kjell-Arve valgt å gi meg en nøktern tilbakemelding og en middels karakter, er det ikke sikkert at formidlingsgleden ville vokst i meg på samme måte. Men han så meg, og han ga meg en utrolig stor mestringsfølelse. Han sådde et frø, som med årene har fått spire og gro i god jord.
Nå har jeg passert femti år. Jeg ble aldri lærer, men jeg tar meg rett som det er i at jeg egentlig burde ha vært i klasserommet. Fordi behovet for flere lærere er så stort. Og fordi det betyr så uendelig mye for barn og unge å bli sett og anerkjent. Dette fins det mye forskning på.
Betydningen av å bli sett
Jeg kom nylig over en artikkel på forskning.no om en studie gjort ved Universitetet i Stavanger som handler om nettopp relasjonen mellom lærer og elev. Forsker Øystein Nybøe, som ble intervjuet i saken, sier: «Dersom en lærer virkelig viser omsorg og viser at han eller hun er glad i elevene sine, så vil elevene bli glade i læreren. Det vil føre til trygge elever som lærer mer.»
Det er også sterkt å lese hva en elev som ble intervjuet som en del av studien sa: «Hvis læreren ikke liker meg, kommer jeg ikke på skolen mer!».
Det er sterke ord.
Det er derfor all mulig grunn til å fortsette å markere verdens lærerdag. Selv takker jeg først og fremst Kjell-Arve gjennom denne kronikken, men jeg har selvsagt mange flere navn på lista mi.
Jeg oppfordrer også deg til å sende en hyggelig hilsen til læreren som har betydd ekstra mye for deg i din oppvekst. Det kommer garantert til å bli satt utrolig stor pris på av den som mottar den.
Så igjen: Tusen takk Kjell-Arve Sønnesyn på Leka skole. Og gratulerer med dagen både til deg og alle andre gode, varme, bestemte og omsorgsfulle lærere der ute.
Referanse: Dette gjør at elevene blir glade i læreren (forskning.no)
LES: Du glemmer aldri læreren som så deg