Rødt foreslår å kutte 1350 skoletimer i grunnskolen
Rødt vil kutte 1350 timer fra grunnskolen for å gi de minste barna færre undervisningstimer.
Når Stortinget åpner i oktober, vil partiet fremme et forslag om å gradvis kutte timetallet i grunnskolen, særlig for de yngste elevene. Siden 1990-tallet har grunnskolen blitt utvidet med det som tilsvarer to ekstra skoleår, men Rødt argumenterer med at utvidelsene ikke har ført til at barna lærer mer.
Det skriver Klassekampen.
– De minste barna trenger færre, ikke flere, skoletimer. I stedet for å resirkulere politikk som ikke virker, inviterer vi til å reversere feilslått politikk og kutte timetallet i småskolen, sier Hege Bae Nyholt, utdanningspolitisk talsperson i Rødt, til Klassekampen.
– På tross av dette opplever stadig flere barn at de ikke mestrer skolen. Mange strever med motivasjon, skolefravær og skolevegring. Vi vet at de ikke lærer mer, sier Nyholt.
Dyre skoleår
I mars i år stilte nettopp Nyholt spørsmål til kunnskapsministeren om hva to ekstra skoleår på småtrinnet faktisk koster. Svaret var «mellom 12 og 15 milliarder kroner.»
Forslaget Rødt nå fremmer kommer som en reaksjon på Fellesskoleutvalget, som har foreslått å gjøre tolv SFO-timer om til en del av skoledagen for de to laveste trinnene.
Flere partier på venstresiden avviser dette. Både SV og Senterpartiet stiller seg positive til å kutte i timene, og støtter ikke ideen om heldagsskole. SV vil heller prioritere flere lærere, mer lek og gjøre om første trinn til førskole.
«For enkel løsning»
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) har også selv tidligere tatt til orde for et kortere skoleløp i grunnskolen, men hun støtter likevel ikke kuttforslaget til Rødt.
Til Klassekampen sier hun at hun tror det «en for enkel løsning å kutte 1350 undervisningstimer».
Nordtun understreker at regjeringen ikke ønsker flere undervisningstimer for de yngste, men vil se på helheten og koble skole og SFO-kjernetid bedre sammen. Hun viser til at Utdanningsdirektoratets forslag til endringer for de to første skoleårene snart skal ut på høring, i tråd med flere av Fellesskoleutvalgets forslag.
Her kan du lese alle forslagene fra Fellesskoleutvalget.