Kuttet støtten til svømmeopplæring i barnehagene
Med et pennestrøk var de 78 millionene som har gått til svømmeopplæring i barnehager borte. Nå er det opp til kommunene hva de vil tilby.
Året er 2017. Ved bassengkanten i Nadderudhallen står Venstre-politiker Abid Raja og daværende kunnskapsminister fra Høyre, Torbjørn Røe Isachsen. I bassenget foran dem viser barna i Jongskollen barnehage frem sine nye kunster i vannet. De kan både ta salto og stå på henda.
– Barnehagen er det optimale stedet å begynne svømmeopplæring, sa Abid Raja til Utdanningsnytt den gangen.
Siden 2014 hadde han jobbet for å få på plass en støtteordning slik at flere barn kunne lære å svømme nettopp i barnehagetiden. I 2016 kom den på plass. Pengene gikk ut til statsforvalterne, som igjen fordelte dem til barnehagene. På det meste har nærmere 40.000 barnehagebaren deltatt i opplæringen hvert år.
Men nå, ti år senere, er det stopp.
I budsjettforliket for 2026 er de nesten 78 millionene som har gått til støtteordningen, fjernet.
– Svært overrasket
Mandag 22. desember, på Stortingets siste dag i 2025 - forsøkte Raja å redde den spesielle svømmeopplæringen.
Men flertallspartiene valgte å forkaste forslaget om å redde ordningen i Stortingets nysaldering av budsjettet.
– Jeg har forståelse for at i forhandlinger så kan uforutsette ting skje. Jeg tror ikke dette har vært bevisst. For når regjeringen fremmet budsjettet, så lå disse pengene inne. Og så forsvant de nærmest når budsjettkameratene sto i vandrehallen og presenterte enigheten, beskriver Abid Raja overfor VG.
I Norges Svømmeforbund reagerer de kraftig på at tilskuddet forsvinner.
– Ordningen har bidratt til at marginaliserte barn har fått tilbud om gratis opplæring. Dette har vært i tråd med faglige anbefalinger basert på at tidligere undersøkelser har vist at svømmeopplæringen i skolen starter for sent. Ordningen har økt i tråd med økt etterspørsel og møtte i 2025 heller ikke de reelle behovene. Vi håpte derfor på en økning i potten og er derfor svært overrasket over at de er fjernet, skriver Cato Bratbakk i en pressemelding som ble sendt ut før jul.
Han peker på at midlene til svømmeopplæring i barnehager inngår også i regjeringens handlingsplan for forebygging av drukningsulykker.
– Når ordningen om midler til svømmeopplæring i barnehager nå blir avviklet, er også handlingsplanen svekket, skriver Bratbakk.
Opp til kommunene
Ifølge Tuva Moflag, som ledet budsjettforhandlingene for Arbeiderpartiet, er pengene til barnehagesvømming overført til frie midler til kommunene.
– Det er den enkelte kommune som avgjør om barnehagesvømming skal fortsette, sier Moflag til VG.
Totalt får kommunene 4,1 milliarder mer i frie midler i budsjettforliket.