Foreldre forhandler om barnas søvn i barnehagen
Foreldre har ulike krav til hvor lenge barna deres skal sove i barnehagen. Barnehageansatte møter foreldrenes krav på tre ulike måter, viser studie.
– Trenden er at mange foreldre ønsker å regulere barnas søvn. Noen foreldre ønsker å gi barnet mindre søvn på dagtid slik at de får mer voksentid på kvelden, forteller Paal Eckhoff Salvesen.
Salvesen er høyskolelektor ved Dronning Mauds Minne høgskole for barnehagelærerutdanning (DMMH) og en en av forskerne bak prosjektet «Forhandlinger om regulering av barns hvile og søvn i barnehagen».
Sammen med professor Gry Mette Dalseng Haugen og høyskolelektor Siri-Ann Storhaug har han sett på hvordan barnehagelærerne forhandler med foreldre og vurderer barns behov for søvn og hvile og når de skal vekkes i barnehagen.
Lojalitetskonflikt
Forskerne fant ut at de barnehageansatte ser ut til å møte foreldrene på tre ulike måter: De som lytter til foreldrene og går med på det foreldrene ønsker. De som lytter til foreldrene, men gjør noe annet, og de som forhandler med foreldrene på faglig grunnlag.
Forskerne har så langt i prosjektet intervjuet barnehagelærere i flere ulike barnehager. De skal gjennomføre flere intervju med ansatte, barn og foreldre om temaet.
– Utfordringen for barnehagelærerne er å balansere mellom lojaliteten til barna og deres behov for søvn og hvile, å ta foreldrenes ønsker på alvor og samtidig si ifra hva de mener ut fra sin fagkompetanse, sier Salvesen.
Han forteller om en ansatt som hadde tilsyn under hvilestunden og loggførte hvor lenge barna sov. Så logget han feil. Barnehagen fikk raskt en telefon fra moren med spørsmål om hvorfor sønnen kun hadde sovet ett minutt.
– Hvordan foreldrene ser på søvn, er også ulikt avhengig av kultur, sier Salvesen.
Foreldre med annen bakgrunn enn etnisk norsk er ikke i like stor grad opptatt av at barnet skal vekkes, ifølge studien.
Lytter og gjør som foreldrene sier
Ansatte som har en praksis der de lytter til foreldrene og går med på deres søvnønsker for barna, er de som, ifølge forskerne, får vondt i magen fordi de står i et moralsk dilemma mellom foreldrenes rett til medvirkning og barnets beste.
– Skal barnehagelærerne si det er greit å vekke barnet etter en halv time, eller si at barnet bør sove i 2 timer for å klare dagen? sier høyskolelektor Siri-Ann Storhaug.
Hun forteller om barn som blir vekket, men må sitte lenge på fanget for å våkne, eller sovner på gulvet fordi de trenger mer søvn. Hun viser til at det for eksempel er helt vanlig at alle barna sover eller har hvilestund i italienske Reggio Emilia-barnehager.
Lytter og gjør noe annet
Noen ansatte har en praksis der de lytter til foreldrene, men likevel gjør noe annet, ifølge pilotstudien.
De har fått beskjed om å vekke barnet etter en halv time, men lar det likevel sove en time og forteller foreldrene at barnet sov «bitte litt» lenger. Andre lar barnet sove lenger enn foreldrene ønsker, uten å informere om det, ifølge studien. Årsaken er at ansatte med denne praksisen forsøker å følge barnet behov.
Les også: Kravstore foreldre? Slik kan du møte foreldrenes krav.
Forhandler på faglig grunnlag
Ansatte som forhandler med foreldre på faglig grunnlag, forklarer foreldre hvor mye søvn barn trenger i forhold til alder, og at søvn ikke kan deles opp i kvoter. De forteller hva som skjer om barnet får for lite søvn, og støtter seg på forskning, ifølge forskerne.
– De står støtt i egen profesjon og forklarer hvorfor barnet bør sove mer enn foreldrene
ønsker, sier Storhaug.
– Vi ser at søvn er et tema som både engasjerer og skaper frustrasjon. Mange ansatte bli stående i et dilemma mellom å ivareta rammeplanen og foreldrenes rett til medvirkning og å ivareta barnets beste, sier professor Gry Mette Dalseng Haugen ved DMMH.
Hun leder søvnstudien.
– Foreldrene vil ikke at barna skal sove lenge i barnehage, fordi de ikke sovner på kvelden, mens ansatte ser at barna trenger å sove på dagtid, sier professoren.
Ulik praksis
Forskerne har inntrykk av at barnehageansatte i for eksempel Hellas og Finland ikke vekker barna på dagtid fordi de mener de trenger å sove. De sier det vil være interessant å se på hvorfor vi vekker barna på dagtid i Norge, og hvorfor vi regulerer barnas søvn.
På sikt ønsker de å utvide studien til barnehager i Norden og andre europeiske land for å undersøke om barnehagelærerne forhandler med foreldre og vurderer barnas behov for søvn og hvile ulikt. Forskerne vil også se på nasjonale føringer og anbefalinger for barns søvn.
Les også: Slik møter du ulike foreldretyper som den kravstore, den bekymrede, den fleksible og den glemsomme.