Sykepleierkompetanse styrker helsefagutdanningen
Debatt: Lektorer ved OsloMet har argumentert for at fagarbeidere med yrkesfaglærerutdanning bør foretrekkes framfor sykepleiere med PPU-Y som yrkesfaglærere. Men holder argumentene deres mål?
Flere lektorer ved OsloMet har tidligere skrevet at fagarbeidere med yrkesfaglærerutdanning (YFL) i større grad bør ansettes framfor sykepleiere med praktisk‑pedagogisk utdanning for yrkesfag (PPU‑Y). Premisset for argumentasjonen er at YFL‑utdanningen enten er bedre, mer relevant eller mer yrkesnær enn PPU‑Y, særlig innen Helse- og oppvekstfag. Men dette bildet må tåle en faktasjekk.
Historien kjenner YFL, det gjør også skoleledere
Det hevdes at YFL «er for lite kjent» blant skoleledere. Det rimer dårlig med realitetene. Yrkesfaglærerutdanningen er ikke noen nyvinning – den første formelle utdanningen startet allerede i 1947, med treårig bachelormodell etablert ved NTNU i 2000. At ledere i 2026 ikke skulle kjenne til en 79 år gammel lærerutdanning med 26 år på bachelornivå, er lite troverdig.
Yrkesidentitet og faglig dybde
Innlegget fra OsloMet‑lektorer hevder at «bare en fagarbeider» har yrkesidentitet og dyp forståelse av godt fagarbeid. Innen helsefag er dette en grov forenkling.
Kjernen i helsefagopplæringen på videregående er sykepleie, et fag som sykepleiere ikke bare behersker, men praktiserer på et langt mer avansert nivå enn helsefagarbeidere. Man kan ikke samtidig hevde at sykepleiere både utdannes i et annet fag og at de underviser feil fag, når læreplanene er gjennomsyret av sykepleiefaglige kompetansemål. Det er også vanskelig å hevde at en lengre og mer forskningsbasert utdanning gir svakere yrkesidentitet enn kortere utdanninger innen samme fagfelt. Selvsagt har også en sykepleier den samme yrkesidentiteten og yrkesstoltheten som en fagarbeider, de eier jo faget!
Pedagogisk kompetanse
Det er å dra det langt å påstå at forskning viser til at YFL automatisk gir bedre pedagogisk kompetanse enn PPU‑Y. Innlegget deres viser til Lyckander & Spetalen (2022) og Studiebarometeret. Det er riktig at YFL‑studenter rapporterer positivt om egen utdanning. Men det betyr på ingen måte at YFL‑utdannede er mer egnet enn PPU‑Y‑utdannede. I tillegg har de aller fleste sykepleiere som underviser I vgs./fagskoleutdanning også lang klinisk erfaring som sykepleiere før de starter som lærere, med tilhørende nettverk i arbeidsliv, som også var faktorer i undersøkelsen. Dette nyanserer bildet og er noe forfatterne unnlater å diskutere.
Helsefag trenger mer sykepleiefaglig tyngde – ikke mindre
Vi står foran en massiv mangel på sykepleiere i årene som kommer. Helse- og oppvekstfag er hovedrekrutteringsarena for framtidens helsetjenester. Å svekke sykepleiernes rolle i opplæringen er derfor ikke bare faglig uheldig – det er strategisk uklokt.
Sykepleiere:
besitter den bredeste faglige oversikten i helsefaglig grunnkompetanse
har erfaring fra flere praksisarenaer
er trent i kunnskapsbasert praksis og kritisk vurdering
har en utdanning som er utviklet for å møte komplekse og moderne helsetjenester
Skal vi utdanne framtidens helsefagarbeidere, må undervisningen speile kravene de møter i dagens og morgendagens helsetjenester – ikke i gårsdagens.
Bro mellom skole og praksis – også et sykepleierfortrinn
Forskerne ved OsloMet hevder YFL‑utdannede har tettere kontakt med arbeidslivet. Men sykepleierutdanningen er tungt praksisbasert, og studentene har flere ulike praksisplasser enn de fleste fagarbeidere rekker å ha i løpet av et helt yrkesliv.
Sykepleiere er også utdannet etter nasjonale og europeiske krav for kvalitet og forskningsbasert praksis, nettopp for å sikre oppdatert og relevant kompetanse i møte med moderne helsetjenester. Dette betyr at sykepleiere har et bredt, variert og oppdatert praksisnettverk; et helt sentralt premiss for å undervise yrkesrelevant.
Vi må ha sykepleiere på fagutdanningene innen helsefag
Det er ingen faglig grunn til å hevde at sykepleiere med PPU‑Y er mindre kvalifiserte til å undervise helsefag enn fagarbeidere med YFL. Begge utdanningsløp har styrker, og vi trenger bredden i kollegiet, men sykepleierkompetansen er essensiell i utdanning av helsefagarbeidere. Sykepleiere bringer inn en faglig dybde, et bredere praksisgrunnlag og en forskningsbasert forståelse som er helt nødvendig for å bygge robuste helsefag. Elevene fortjener lærere som kan forberede dem på den virkeligheten de faktisk skal inn i. Helsefag trenger mer sykepleiefaglig kompetanse – ikke mindre.