Simen ble lei av å stå i kassa - da tok han sjansen og byttet læreplass
Simen Linus Andersen fra Toten tør å velge annerledes i industribygda Raufoss. Han er lærling i salgsfaget i Telenor, og er glad for at han var modig nok til bytte lærlingplass da han opplevde at førstevalget ikke var riktig.
– Du byttet lærlingplass tidlig i løpet. Hvorfor?
– Jeg begynte som lærling på Clas Ohlson, men der ble jeg stående mye i kassa. Det var ikke det jeg egentlig ville. Derfor bestemte jeg meg for å gjøre noe med det.
– Hvordan gikk du fram da?
– Da tok jeg kontakt med Lærlingsenteret Innlandet. Så hjalp de meg til å få plass her på Telenor-butikken på Raufoss.
– Hva tenkte du da de foreslo Telenor-butikken?
– Jeg var først litt skeptisk, fordi jeg rett og slett var litt usikker på om telefonsalg var det jeg hadde mest lyst til å holde på med. Men så ga Lærlingsenteret meg kontaktinfo til han som er daglig leder her, og ba meg ta direkte kontakt. Han svarte med en gang og fulgte opp og sa at han hadde lyst til å ha meg på teamet. Så tok vi en samtale på kafeen på senteret her på Raufoss, og etter noen spørsmål sa han at han hadde fått svar på det han ønsket og ville ha meg med på teamet, og spurte: «Når kan du begynne?» Da bestemte jeg meg for å gi det en sjanse, og svarte: «Så fort som mulig.»
– Hvordan trives du nå?
– Jeg trives veldig godt. Telenor er virkelig en god læreplass. Det er fryktelig trivelige folk som jobber her – og et kjempetrivelig arbeidsmiljø. Her styrer jeg min egen hverdag – jeg får provisjon av salget, og jeg lærer mye om kundebehandling og hvordan jeg skal snakke med folk. Kundene er også trivelige.
– Når tar du fagprøven?
– Den tar jeg i august neste år. Etter det blir det kanskje militæret og litt mer utdanning, jeg kunne godt tenke meg å drive med salg på bedriftsnivå eller noe i den duren.
– Er det mye teori under lærlingtiden på kurs på Lærlingsenteret?
– Ja, jeg lærer en del om salgsstrategier – og jeg ser også på en del videoer på Instagram som har gode tips til salg.
– Vurderte du påbygg etter to år på salg, service og reiseliv?
– Mange tok påbygg, men jeg tenkte det var best å bli lærling først. Påbygg kan jeg alltids ta senere.
Mads Pedersen er også lærling på Telenor-butikken. Han er andreårslærling og trives med å ha en lærling til i butikken.
Han er også lærling i salgsfaget.