Her lærer barna å klatre i barnehagen
Små fingre med neglelakk griper fjellhylla. Celine (4) klatrer raskt oppover ikledd klatresele og hjelm, mens barnehagelærer Jens Thøgersen sikrer.
Norlandia Marsvegen barnehage i Tromsø har vært en idrettsbarnehage helt fra oppstarten i 2014. Daglig leder Barbro Anett Johansen mener at barn er blitt mer stillesittende og passive, og da hun fikk muligheten til å starte opp en ny barnehage ønsket hun å satse på idrett og bevegelse.
– Helt fra starten ansatte vi folk spesielt med tanke på at dette er en idrettsbarnehage, forteller Johansen.
Mange som jobber i barnehagen har idrettsfaglig bakgrunn. Her jobber en tidligere profesjonell ishockeyspiller, en svømmeinstruktør og to turninstruktører, fotball- og håndballspillere, klatreinstruktører, løpere, dansere og friluftsengasjerte ansatte.
Barnehagen samarbeider med det lokale fotballaget Tromsdalen fotball (TUIL) og får bruke idrettsarenaen deres. De har ofte vikarer som spiller på det lokale fotballaget.
– Det er ikke bare kompetansen disse vikarene har som er viktig, men også lidenskapen de viser for idretten sin, sier barnehagelærer Jens Thøgersen, som mener iveren smitter over på barna.
Klatrer med barna
Da Thøgersen begynte å jobbe i idrettsbarnehagen for tre år siden, ville han gjerne innføre klatring og fikk frie tøyler.
– Klatring trenger egentlig ikke så mye introduksjon for barna, for alle barn har jo klatret. Allerede fra barna er bitte små og krabber rundt, begynner barn å klyve og klatre, sier Thøgersen.
Fireåringene i Norlandia Marsvegen barnehage klatrer med hjelm og klatresele.
– Hvis noen ikke vil klatre, kan de ta på hjelm og sele, likevel. For noen barn kan det være mestring nok å ta på seg klatreselen. Og når de har sett de andre klatre og ser at det er trygt, får de ofte lyst til å prøve selv, forteller han entusiastisk.
Mestring og risikovurdering
– Dette er ikke vanskelig, hevder Celine.
Hun klatrer opp på toppen av storsteinen og ser utover Tromsøysundet.
– Det er veldig mye mestring i klatringen. Det ser du tydelig når de kommer seg på toppen. Barna får også selvtillit når de klarer selv små ting. Også det å prøve gir selvtillit, forteller Thøgersen.
Klatring handler også, ifølge barnehagelæreren, om hva barna kan lære av å bruke naturen og nærområdet, og om hvilke opplevelser de har.
Når det ikke er minusgrader, pleier Jens å oppfordre barna til å ta av vottene.
– Da får de kjenne på strukturen i steinene og de lærer risikovurdering, mener han.
– Hvis de holder seg fast i lyngen vil den løsne, men de får godt tak når de griper stein. Daglig leder Barbro Anett Johansen forteller at de har valgt bort perler i barnehagen.
Hun mener barna kan lære finmotorikk på andre måter, som å plukke steiner.
– I klatringen lærer de finmotorikk ved å bruke karabinkroker og ta på selene, forteller Thøgersen.
Lager sitt eget Artic Race
Midt i barnehagebygget har de et stort aktivitetsrom. Det passer godt for en barnehage som satser på bevegelse.
De har laget et årshjul med forskjellige idretter. I juni er Midnight Sun Marathon en stor begivenhet i Tromsø, og da arrangerer barnehagen løpet Midnight Sun Marsvegen. Om høsten er lokalsamfunnet opptatt av sykkelløpet Arctic Race of Norway og da sykler barna sitt eget Arctic Race of Marsvegen.
– Vi prøver å knytte årshjulet til det som skjer rundt oss, forteller Johansen.
Kobler idrett til fagområder
I Norlandia Marsvegen barnehage har de knyttet fagområdene i rammeplanen til egne fagplaner for hver idrettsaktivitet.
– Under hver idrettsgren har vi satt mål på hva ungene kan lære på de forskjellige alderstrinnene. I klatring kan det være sammensatte ord som inneklatring, friklatring, topptau eller karabinkrok, eller beskrivelser som høy, lavt, sidelengs og baklengs som er en del av fagområdet kommunikasjon, språk og tekst, forklarer Johansen.
– Når vi sykler snakker vi om sykkelhjelm og sykkelstyre. Matematikken kommer også inn ved å snakke om fart eller telle scoringer i ballidretter.
Gjennom året får barna teste en rekke aktiviteter som orientering, sykling, svømming, ski, dans, turn, ballidretter og ishockey.
– Vi ønsker at barna får erfaring med mange ulike idretter, slik at de etter hvert kan velge selv, forteller daglig leder Barbro Anett Johansen.