
Nær 8000 lærere får videreutdanning
Over 6200 lærere i skolen og 1700 barnehagelærere får tilbud om videreutdanning til høsten, viser tall fra Utdanningsdirektoratet.
Blant barnehagelærere er søknader til spesialpedagogikk prioritert i år. 648 barnehagelærere får tilbud om videreutdanning innen emnet, en økning på 13 prosent fra i fjor, opplyser Kunnskapsdepartementet.
Også blant lærere i skolen har flest søkt seg til spesialpedagogikk. 1200 lærere har fått tilbud.
Over 560 lærere i skolen får i år tilbud om videreutdanning i praktiske og estetiske fag, som musikk, mat og helse, kroppsøving og kunst og håndverk.
– Regjeringen er i full gang med å gjøre skolen mer praktisk, utforskende og variert slik at flere kan trives, oppleve mestring, og lære mer og på bedre måter. Da trenger vi lærere med kompetanse innenfor disse viktige fagområdene, sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap).
De som ikke er lærere, kan søke om utdannings- og rekrutteringsstipend for å kunne ta en lærerutdanning. Årets søknadstall er høyere enn på flere år, ifølge Kunnskapsdepartementet. 671 får stipend, som er 68 flere enn i fjor.
Regjeringen har i år satt av 393 millioner kroner til kompetansetiltak for lærere og andre ansatte i barnehagene og 1,6 milliarder kroner til videreutdanning for lærere og ledere i skolen.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Enighet i tariffoppgjøret for private barnehager
Etter to dager med forhandlinger kom partene i lønnsoppgjøret for private barnehager til enighet sent onsdag kveld.
-
Høyt utdannede vender ryggen til Høyre
Stadig flere med høyere utdanning stemmer Arbeiderpartiet, ifølge en ny måling. Høyres oppslutning synker og de to partiene får omtrent lik oppslutning.
-
Seks forskningssentre skal forske på hvordan Norge påvirkes av KI
Regjeringen deler ut over én milliard kroner til seks ulike forskningssentre som skal forske på hvordan det norske samfunnet påvirkes av kunstig intelligens.
-
Etterlyser nasjonale retningslinjer for bruk av skolebygg
De organiserer det frivillige musikklivet i Norge. Nå hevder de at frivillige organisasjoner i økende grad nektes å bruke skolebygg til sine aktiviteter.
-
Utdanningsnivået øker – kvinner trekker opp
Nær 38 prosent av befolkningen over 16 år hadde i 2024 utdanning på høgskole- eller universitetsnivå. I 2014 var andelen drøyt 31 prosent.