Rektorer i Bergen kan nå politianmelde elever under den kriminelle lavalder
Skolebyråd Daniel Hägglund (Frp) i Bergen innfører denne uken tiltak som gjør det mulig for rektorer å politianmelde egne elever ned til 12 år.
– Vi gjør ikke dette fordi vi tror at det skal få bort problemet. Det er mange tiltak som trengs, men i de alvorligste sakene mener vi at anmeldelse er riktig, sier Hägglund til Bergens Tidende.
Rapportering av vold og trusler på skolene i Bergen har, ifølge avisen, økt kraftig de siste årene. Tall fra kommunen viser at ansatte i skolen har meldt om over 1700 tilfeller av fysisk vold hittil i år.
Barn mellom 12 og 15 år er under kriminell lavalder. Dermed kan de ikke bli straffet av politiet eller domstolen selv om de blir anmeldt, men skolebyråden forteller at en anmeldelse skal virke preventivt.
– Når en elev gjør grove handlinger gjentatte ganger, mener vi det er viktig å vise at dette faktisk får konsekvenser, sier Hägglund.
I tillegg til vold og trusler mot ansatte, omfatter den nye instruksen en rekke andre lovbrudd som kan være aktuelle å politianmelde, som hatefulle ytringer, spredning av krenkende bilder og brannstifting.
Dersom en rektor ønsker å anmelde en elev, skal rektoren ta kontakt med Etat for skole for en gjennomgang av saken.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Kunnskapsministeren håper på historisk gode eksamensresultater
Etter flere innstramminger ligger det an til en annerledes russefeiring i år. Kunnskapsministeren håper det vil vises på eksamensresultatene.
-
162 pågrepet etter skoleangrep i Tyrkia
162 er pågrepet for aktivitet i sosiale medier etter to skoleangrep på to dager i Tyrkia. Myndighetene har identifisert trusler mot ytterligere 54 skoler.
-
Undersøkelse: 160.000 unge har omsorgsoppgaver
En undersøkelse viser at i overkant av 160.000 unge har foreldre eller søsken med sykdom, funksjonsnedsettelser, psykiske helseutfordringer eller rusproblemer.
-
Ny realfagsstrategi på vei – regjeringen med oppfordring til arbeidslivet
Flere barn skal bli interessert i realfag for å senere velge det som studieretning. Det er et av målene når regjeringen starter arbeidet med ny realfagsstrategi.
-
Aasland anbefaler å søke på barnehagelærer-utdanningen
Før midnatt har trolig over 100.000 søkt seg til studier ved høyskoler og universiteter til høsten.