Joanna Melby Myhre gjenvalgt som leder av Lærerstudentene

Landsmøtet i Lærerstudentene har valgt nytt lederteam. De lover blant annet å kjempe for å sikre av lærerutdanningen forblir på maternivå. 

Tre unge personer står sammen foran en vegg med geometriske fargefelt
Leder for Lærerstudentene i Utdanningsforbundet, Joanna Melby Myhre (i midten) og nestlederne Marit Ping Bersås og Eirik mikalsen.
Publisert

Joanna Melby Myhre fortsetter som leder av Lærerstudentene i Utdanningsforbundet etter landsmøtet 2026, som gikk av stabelen i helgen. Det skriver Lærerstudentene. Med seg i ledelsen får hun Marit Ping Bersås og Eirik Mikalsen som nestledere. 

Den gjenvalgte lederen varsler kamp for å opprettholde utdanningenes masternivå og advarer mot det hun beskriver som for kreative utdanningsprogrammer ved enkelte studiesteder.

– Sammen skal vi snu trenden, få flere til å søke seg til lærerutdanningene våre og sikre at utdanningene våre forblir på masternivå, sier Melby Myhre.

Nestleder Eirik Mikalsen mener det har vært et for sterkt fokus på fleksible og desentraliserte løsninger på bekostning av det sosiale og faglige fellesskapet ved utdanningsinstitusjonene.

– Det har blitt lagt for mye vekt på fleksible, desentraliserte og deltidsbaserte lærerutdanninger. Vi er nødt til å satse på å få studentene tilbake til campus, og at vi har gode utdanninger over hele landet, sier Mikalsen.

Organisasjonen vedtok samtidig et nytt arbeidsprogram som krever øremerket finansiering av praksis og at nyutdannede barnehagelærere inkluderes i ordningen for gjeldssletting.

Sistnevnte har SV og nå også Venstre tatt til orde for. Les om forslaget i Stortinget her: 

 Vil slette gjelda til barnehagelærerne også: – Uheldig å favorisere