Biden vil slette deler av studiegjelden for millioner av amerikanere
– Dette kan bli livsendrende, sier USAs president Joe Biden om sine planer om å slette deler av studiegjelden til mange amerikanere.
Han fortalte om det konkrete innholdet i planen i en tale i Wisconsin mandag. Den omfatter ulike ordninger, og 23 millioner mennesker kan få alle renter på sin studiegjeld slettet. En mindre gruppe kan få hele studiegjelden slettet. Biden og Det demokratiske partiet håper grepet skal styrke hans oppslutning blant yngre velgere i forkant av høstens presidentvalg.
– Disse lettelsene kan bli livsendrende, sa Biden i sin tale.
Han beklaget de stigende kostnadene ved utdanning og sa det kan være vanskelig å få betalt ned studielånet selv for dem som er i jobb.
Opprinnelig hadde Biden en enda mer omfattende plan om sletting av studiegjeld, men den ble stanset av USAs høyesterett i fjor sommer.
Siden da har Biden-administrasjonen i stedet iverksatt mindre ordninger som allerede har sørget for at flere millioner mennesker har fått mindre studiegjeld.
Republikanerne mener disse ordningene er urettferdige og flytter en økonomisk byrde fra eks-studenter over på skattytere som aldri har studert.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
KS: Kommuneøkonomien har blitt bedre
Kommunenes økonomi blir stadig bedre, men mange små distriktskommuner sliter fortsatt, viser ny rapport.
-
FN vil ha etterforskning av angrep på iransk jenteskole
FNs menneskerettskontor ber om at angrepet mot en jenteskole sør i Iran etterforskes. Over 160 personer skal ha blitt drept i angrepet.
-
Forskere slår alarm: Barnehagelærere flykter fra yrket
Under halvparten av alle barnehageutdannede jobber faktisk i barnehage. Det er første gang på over 20 år, viser en ny rapport.
-
Skole på Romerike måtte leie inn vektere for over 1 million kroner
Rælingen videregående skole på Romerike leide inn vektere for over én million kroner etter flere alvorlige voldshendelser i fjor høst.
-
KrF får flertall: Skolene må tilby skolegudstjenester
Et forslag fra KrF om at norske skoler er nødt til å kunne tilby skolegudstjenester, har fått flertall i Stortinget. Bakoverlent, mener Unge Venstre.