Lærer dømt til åtte måneders fengsel for overgrepsbilder
En lærer i 40-årene er i Sør-Rogaland tingrett dømt til åtte måneders fengsel for besittelse av film og bilder som skildrer overgrep mot barn.
Mannen er for tiden permittert fra jobben som lærer, skriver Sandnesposten.
Han skal ifølge dommen ha skaffet seg tilgang til og vært i besittelse av mediefiler som seksualiserer barn og som fremstiller seksuelle overgrep mot barn gjennom vel tre og et halvt år fra april 2020 fram til slutten av 2023.
Han delte også filene med andre på chatteforum. Bildene viser i hovedsak nakne mindreårige gutter som poserer eller som blir befølt av andre, enten av voksne eller barn.
Mannen tilsto det hele og saken gikk som tilståelsessak. Han fikk 30 prosent strafferabatt på grunn av tilståelsen.
– Retten legger til grunn at siktede har hatt befatning med overgrepsmateriale i større omfang enn de 39 bildene som er funnet lagret, uten at det er mulig å kvantifisere antallet eksakt, heter det i dommen.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Fagskole vant fram – får tilby studier ett år til
Kunnskapsdepartementet har overprøvd Nokut og gir Din Kompetanse Fagskole mulighet til å tilby utdanninger fram til sommeren 2027.
-
Vi vil lese mer, men skjermbruk og dårlig konsentrasjon står i veien
Åtte av ti nordmenn har lyst til å lese mer enn de gjør i dag, men skjermbruk og dårlig konsentrasjon stopper mange.
-
Færre fullfører videregående skole – Høyre reagerer
Ny statistikk viser en svak nedgang i andelen som fullfører videregående opplæring sammenlignet med i fjor. Høyre kaller utviklingen veldig bekymringsfull.
-
Nesten alle videregående skoler har nå restriksjoner for mobilbruk
96 prosent av landets videregående skoler har innført regler som begrenser elevenes bruk av mobiltelefon, mens 37 prosent har innført tilsvarende restriksjoner for smartklokker.
-
Høyre-lederen vil ha pugging tilbake i skolen
Ine Eriksen Søreide varsler at partiet vil legge fram et forslag til en lesereform.