Krever nasjonal satsing på friluftsliv i videregående
Fylkestinget i Nordland ber om at friluftsliv blir et fast, treårig utdanningsprogram for å hindre at fagmiljøet legges ned.
Et enstemmig fylkesting reagerer kraftig på at Utdanningsdirektoratet vil avvikle forsøksordningen med friluftslivsfag innen 2029, skriver Nordland fylkeskommune. Politikerne krever nå at faget i stedet blir en del av den nye nasjonale strukturen for videregående opplæring. Ved Nord-Salten videregående skole har faget i over ti år vist til gode karakterer, høy gjennomføring og stor søknad fra hele landet.
– Dette er et fag som leverer på alle de store målene for skole og samfunn. Elevene lærer samarbeid, livsmestring, fysisk aktivitet og bærekraft – alt i praksis ute i naturen, sier Elin Dahlseng Eide (Ap) til Nordland fylkeskommune.
Her kan du lese om lærere som øver seg på å falle gjennom isen og redde seg selv og hverandre, for å holde tilsvarende kurs for elevene sine.
Ifølge fylkespolitikerne er elevene også ettertraktede i Forsvaret på grunn av sin modenhet og samarbeidsevne. Christian Torset (SV) og Linda Helen Haukland (KrF) peker på at faget forebygger utenforskap og gir bedre psykisk helse.
– På ukesturer i telt lærer elevene mer enn friluftsteknikk. De lærer å håndtere vær, utfordringer og ulike mennesketyper. Det forebygger utenforskap, sier Torset.
– Når et fag gir både sterke karakterer og samarbeidsevne, bør det løftes nasjonalt, ikke legges ned, sier Haukland.