Tolvåring knivstakk seks barn på skole i Portugal
En tolv år gammel gutt har knivstukket og skadet seks medelever på en skole i Portugal, ifølge politiet.
Tirsdagens angrep i Azambuja i nærheten av hovedstaden Lisboa beskrives som en ekstremt sjelden voldshandling i den portugisiske skolen.
Ofrene var i alderen 11 til 14 år. En gutt ble alvorlig skadet av et knivstikk i brystet, men livet hans er ikke i fare, opplyser ordfører Silvino Lucio i Azambuja. Gutten er brakt til sykehus i Lisboa.
Fem jenter ble lettere skadet i armene. Den tolv år gamle gjerningspersonen er pågrepet, ifølge politiet. Det er ikke opplyst noe mulig motiv for angrepet.
Portugals statsminister Luis Montenegro fordømmer angrepet.
– Det var en isolert handling og et sjeldent tilfelle i det portugisiske samfunnet, men det bør få alle som jobber i det offentlige rom, til å reflektere, skriver han på X.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Nedgang i skolefraværet: – Håper dette er et tegn på en holdningsendring
For første gang siden pandemien meldes det om at fraværet blant videregåendeelever har gått ned. Kunnskapsministeren mener aksepten for fravær har vært for høy.
-
Null kroner til skolemat i budsjettet – SV og Rødt er ikke imponert
Arbeiderpartiet gikk til valg på gratis skolemat i fjor, men har foreløpig ikke fulgt opp med en eneste krone.
-
Svømmeforbundet ut mot regjeringen: – Fraskriver seg ansvaret
Norges Svømmeforbund reagerer på at heller ikke forslaget til neste års statsbudsjett inneholder midler til svømmeopplæring i barnehagene. De frykter konsekvensene.
-
Flertall på Stortinget for å gi desemberbarn barnehageplass
Det er flertall på Stortinget for å gi desemberbarn rett til barnehageplass før de fyller ett år. Det viser en kartlegging utført av VG.
-
FN advarer: Kutt i finansiering kan stenge skoledørene for enda flere flyktningbarn
En ny rapport fra FN fastslår at nær 6 millioner flyktningbarn sto uten skolegang i 2025. Nå advarer de om at kutt i finansieringen kan føre til at enda flere havner utenfor.