Meklingen er i gang i KS og Oslo
– Avstanden mellom partene har aldri vært så stor som i år
Partene i KS-oppgjøret møtes nå hos Riksmekleren etter at avstanden mellom dem beskrives som historisk stor.
Også forhandlingsområdet Unio Oslo kommune starter meklingen i dag, skriver Unio.
Meklingen startet torsdag etter at samtlige hovedorganisasjoner brøt forhandlingene med KS i slutten av april. Unios forhandlingsleder, Geir Røsvoll, krever nå at motparten viser større vilje til å finne løsninger for å unngå konflikt.
– Skal mekleren klare å få dette i havn, er KS nødt til å vise en langt større vilje til å komme oss i møte. Avstanden mellom partene har aldri vært så stor som i år, sier Røsvoll til Unio.
13. april ble det enighet mellom partene i frontfagsoppgjøret, lønnsrammen er på 4,4 prosent.
Unio har i årets oppgjør krevd en solid reallønnsvekst med prioritering av ansatte med universitets- og høyskoleutdanning. I tillegg er lærernes arbeidstidsavtale og kravet om at det ikke avsettes midler til lokale forhandlinger sentrale temaer i meklingen. Røsvoll hevder at KS i forhandlingene kom med angrep på grunnleggende rettigheter.
– Vi går alltid inn i en mekling med håp og ambisjon om å slippe å dra fram streikevåpenet. Streik er et alvorlig virkemiddel, men KS må komme oss betydelig mer i møte enn de har gjort om vi skal komme i mål med en avtale denne gangen, sier Røsvoll til Unio.
Fristen for meklingen er satt til 28. mai. Dersom partene ikke blir enige, vil en eventuell streik starte fra 29. mai.