Mange kommuner uten overgrepsfilter i skolene
Én av tre skoleeiere har ikke skaffet blokkering av nettsider som kan brukes til seksuell utnyttelse av barn og unge på nettet.
Det viser en kartlegging som Kunnskapsdepartementet har gjort basert på informasjon fra Kripos og Politidirektoratet, skriver VG.
– Overgrepsfilter skulle ha vært på plass i alle kommuner for lenge siden. Det er en forutsetning at alle elever skal være trygge i skolehverdagen for å lære godt og trives. Da kan vi ikke ha det slik at skole-PC-en blir en kilde til porno og seksuell utnyttelse, sier utdanningspolitisk talsperson i Arbeiderpartiet Elise Waagen.
Kripos anbefaler at samtlige elev-nettbrett og PC-er blokkeres mot sider med sex-lokking. Det samme gjør et flertall på Stortinget.
I en kommentar til NTB sier Høyres Margret Hagerup at det er for passivt å gå for en sterk anbefaling.
– Det er ingen tvil om at det trengs effektive filtre. Det la Høyre og KrF fram forslag i Stortinget om at vi må stille krav om. Det ble dessverre nedstemt av regjeringen, skriver Hagerup i en epost.
Også KrF opplyser at de vil ha et absolutt krav til overgrepsfiltre i alle kommuner.
– Helt hårreisende
Kjell Ingolf Ropstad (KrF) sier at Stortinget allerede i 2018 vedtok Stortinget en anbefaling om at kommunene burde installere overgrepsfiltre.
– Fortsatt har ikke en tredel av landets kommuner det. Vi kan ikke vedta det samme igjen og forvente et annet resultat, sier Ropstad til NTB.
– At barn får tilgang på grov vold og porno på skolens nettverk mener jeg er helt hårreisende. Det burde være fullstendig ukontroversielt å gå inn for et absolutt krav til slike overgrepsfiltre i alle kommuner, sier han videre. (©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Matoma starter gratis musikkskole i hjembygda
DJ-stjernen Tom Stræte Lagergren, kjent som Matoma, har startet et gratis kulturtilbud i hjembygda Flisa, med mål om å nå unge i hele landet.
-
Rapport: Pandemien satte dype spor og økte forskjeller mellom elevgrupper
For de fleste elever var negative endringer i helse, trivsel og læring under og rett etter koronapandemien midlertidige. Men for sårbare elever vedvarer de.
-
Sverige innfører mobilforbud i grunnskolen fra høsten
Sverige innfører totalforbud mot bruk av mobiltelefoner i grunnskolen fra høsten, opplyser utdanningsminister Simona Mohamsson.
-
Opposisjonen mener regjeringen bryter barnehageavtale
Høyre, Sp, Venstre og KrF anklager kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) for å bryte barnehageforliket ved å begrense pensjonstilskudd til private barnehager.
-
Doblet støtte til skolebibliotekene
I dag kan kommunene søke om midler til sine skolebibliotek, og tilskuddsmidlene er denne gangen doblet fra 50 til 103,2 millioner kroner.
Kjell Ingolf Ropstad (KrF) sier at Stortinget allerede i 2018 vedtok Stortinget en anbefaling om at kommunene burde installere overgrepsfiltre.
– Fortsatt har ikke en tredel av landets kommuner det. Vi kan ikke vedta det samme igjen og forvente et annet resultat, sier Ropstad til NTB.
– At barn får tilgang på grov vold og porno på skolens nettverk mener jeg er helt hårreisende. Det burde være fullstendig ukontroversielt å gå inn for et absolutt krav til slike overgrepsfiltre i alle kommuner, sier han videre.
(©NTB)