KrF vil ha undervisning om kjønnsidentitet ut av skolen
Kjønnsidentitet ut av skolen og samtaleterapi, ikke behandling til barn som mener de er født i feil kropp. Det er oppskriften til KrF-leder Dag Inge Ulstein.
– Det er en forståelse av kjønn som avviker fra det som medisinen og biologien bygger på, sier Ulstein til Aftenposten om tekst fra en naturfagsbok for 3. og 4. klasse.
Han mener dagens situasjon i den norske skolen er uholdbar og at norske barn kan ta forhastede valg. Derfor vil han blant annet trekke kjønnsidentitet helt ut av undervisningen, og sørge for at barn som mener de er født i feil kropp får samtaleterapi, ikke kjønnsbekreftende behandling.
– Det er noe galt når man sier til barn at det er noe feil med dem, at de er født i feil kropp, at de må skifte kjønn bare fordi de føler seg annerledes og leker med andre ting enn andre.
Ulstein mener dagens kjønnsroller må gjøres mer «romslige» slik at alle føler de får plass. For i KrF-lederens øyne finnes det kun to kjønn.
På spørsmål fra Aftenposten om hva han synes om pronomenet «hen», svarer Ulstein:
– Jeg synes det er unaturlig og utfordrende.
Mer lek og mer lønn
I den ferske skolepolitikken som KrF har meislet ut heter det også at de vil ha mer lek i skolen og førskole på førstetrinn.
De vil kutte i antall undervisningstimer (en halvtime i uka) og ha behovsprøvd SFo. Dessuten lover de delvis å finansiere et lønnsløft på 50.000 kroner til hver enkelt lærer.
Det skriver NRK.no.
– Vi har sviktet seksåringene og må sikre mer frilek inn i skolen. Det er helt avgjørende for barns utvikling og modning, sier han.
Det siste kan kunnskapsminister Kar i Nessa Nordtun (Ap) like. Hun har selv uttalt at regjeringen er åpen for å kutt ett av ti skoleår i grunnskolen.
– Det har noen interessante elementer i seg, som jeg har signalisert at regjeringen jobber med. Det har blitt stadig flere timer i norsk skole, uten at resultatene eller motivasjonen er blitt så mye bedre, sier hun til NRK.
Flere saker fra NTB
-
Eide fordømmer russisk indoktrinering av ukrainske barn
Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) fordømmer Russlands indoktrinering av ukrainske barn, som beskrives i en ny rapport fra Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europa (OSSE).
-
Tett løp i partimåling blant studenter
I en partimåling blant norske studenter kommer SV ut på toppen med 16,7 prosents oppslutning. Arbeiderpartiet og Frp ligger like bak.
-
Fagskole vant fram – får tilby studier ett år til
Kunnskapsdepartementet har overprøvd Nokut og gir Din Kompetanse Fagskole mulighet til å tilby utdanninger fram til sommeren 2027.
-
Vi vil lese mer, men skjermbruk og dårlig konsentrasjon står i veien
Åtte av ti nordmenn har lyst til å lese mer enn de gjør i dag, men skjermbruk og dårlig konsentrasjon stopper mange.
-
Færre fullfører videregående skole – Høyre reagerer
Ny statistikk viser en svak nedgang i andelen som fullfører videregående opplæring sammenlignet med i fjor. Høyre kaller utviklingen veldig bekymringsfull.
(©NTB)