KrF vil ha undervisning om kjønnsidentitet ut av skolen
Kjønnsidentitet ut av skolen og samtaleterapi, ikke behandling til barn som mener de er født i feil kropp. Det er oppskriften til KrF-leder Dag Inge Ulstein.
– Det er en forståelse av kjønn som avviker fra det som medisinen og biologien bygger på, sier Ulstein til Aftenposten om tekst fra en naturfagsbok for 3. og 4. klasse.
Han mener dagens situasjon i den norske skolen er uholdbar og at norske barn kan ta forhastede valg. Derfor vil han blant annet trekke kjønnsidentitet helt ut av undervisningen, og sørge for at barn som mener de er født i feil kropp får samtaleterapi, ikke kjønnsbekreftende behandling.
– Det er noe galt når man sier til barn at det er noe feil med dem, at de er født i feil kropp, at de må skifte kjønn bare fordi de føler seg annerledes og leker med andre ting enn andre.
Ulstein mener dagens kjønnsroller må gjøres mer «romslige» slik at alle føler de får plass. For i KrF-lederens øyne finnes det kun to kjønn.
På spørsmål fra Aftenposten om hva han synes om pronomenet «hen», svarer Ulstein:
– Jeg synes det er unaturlig og utfordrende.
Mer lek og mer lønn
I den ferske skolepolitikken som KrF har meislet ut heter det også at de vil ha mer lek i skolen og førskole på førstetrinn.
De vil kutte i antall undervisningstimer (en halvtime i uka) og ha behovsprøvd SFo. Dessuten lover de delvis å finansiere et lønnsløft på 50.000 kroner til hver enkelt lærer.
Det skriver NRK.no.
– Vi har sviktet seksåringene og må sikre mer frilek inn i skolen. Det er helt avgjørende for barns utvikling og modning, sier han.
Det siste kan kunnskapsminister Kar i Nessa Nordtun (Ap) like. Hun har selv uttalt at regjeringen er åpen for å kutt ett av ti skoleår i grunnskolen.
– Det har noen interessante elementer i seg, som jeg har signalisert at regjeringen jobber med. Det har blitt stadig flere timer i norsk skole, uten at resultatene eller motivasjonen er blitt så mye bedre, sier hun til NRK.
Flere saker fra NTB
-
Vil kunne bortvise elever i fire uker
Elever helt ned i barneskolealder som truer eller utøver vold mot medelever, skal kunne bortvises fra klassen i inntil fire uker, foreslår kunnskapsministeren.
-
Støre varsler skoleendringer – «veldig begrenset» skjermbruk i småskolen
Regjeringen åpner for å kutte antall skolefag for de yngste skoleelevene. Samtidig slås det fast at skjermbruken på 1. til 4. trinn skal være lav.
-
Frp vil forby barnehijab – igjen
Neste uke fremmer Fremskrittspartiet et forslag om å forby hijab i barnehage og grunnskole. Det er tredje gang partiet fremmer forslag om forbud mot barnehijab.
-
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
18 prosent av norske tiendeklassinger hadde i fjor et fravær på 20 timer eller mer. I 2019 var tallet under 10 prosent, viser SSB-tall Aftenposten har fått.
-
Én av fem australske tenåringer bruker fortsatt sosiale medier etter forbud
Én av fem australske tenåringer under 16 år bruker fortsatt sosiale medier to måneder etter at landet forbød plattformene for mindreårige, viser bransjedata.
(©NTB)