Kunnskapsministeren kan ikke svare på om hun vil fjerne fraværsgrensen
Kari Nessa Nordtun (Ap) sier til Aftenposten at hun ikke kan svare på om regjeringen planlegger å fjerne den omstridte fraværsgrensen på 10 prosent i videregående skole.
Arbeiderpartiet vedtok på landsmøtet i 2023 at de skulle fjerne fraværsgrensen, som gjør at man ikke får karakter om en har mer enn 10 prosent fravær i et fag på videregående skole.
– Å fjerne dagens fraværsgrense er naturlig, sa statsminister Jonas Gahr Støre til VG den gang.
Nå er det gått over ett år siden landsmøtet, og fortsatt er ikke grensen fjernet. Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) sier nå til Aftenposten at hun ikke kan si om hun vil fjerne grensen før neste års stortingsvalg.
De har heller ikke planer om å legge fram endringsforslag i nærmeste fremtid. Samtidig sier hun at regjeringen ønsker å forbedre dagens fraværsregler, og at de vil «lande saken» i god tid før skoleåret 2025–2026.
– Men jeg kan ikke slå fast om jeg vil fjerne fraværsgrensen på 10 prosent.
Nestleder Gaute Børstad Skjervø i AUF er ikke imponert.
– Det er valg neste høst, så vi forventer at Arbeiderpartiets landsmøtevedtak blir oppfylt innen utgangen av stortingsperioden. Da er det absolutt betimelig å spørre når de har tenkt å gjøre det.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Store kunnskapshull om demokratiet blant landets 18-åringer
En firedel av norske elever i 2. klasse på videregående skole er demokratisk frakoblet. Tallene er nedslående, mener kunnskapsministeren.
-
Flere får gratis SFO til høsten – sjekk hvilke steder
Til høsten blir det gratis SFO også for fjerdeklassinger i flere levekårsutsatte områder. Nå er tilskuddet klart, og ordningen gjelder 4039 elever i 25 bydeler og fjorten kommuner.
-
Prideflagg funnet brent på skole i Lørenskog
Tre ødelagte regnbueflagg ble tirsdag morgen funnet utenfor Løkenåsen skole i Lørenskog. Politiet etterforsker saken som hatkriminalitet.
-
Riksrevisjonen med kritikk av statens skolesatsing: Urovekkende mange elever har ikke lært å lese, skrive og regne skikkelig
Urovekkende mange elever har ikke lært å lese, skrive og regne skikkelig etter ti år med grunnskole, viser en undersøkelse fra Riksrevisjonen.
-
KrF-lederen oppfordrer til sen skolestart etter Norges åpningskamp i VM
KrF-lederen vil gi ungene litt fri etter Norges åpningskamp i VM, statsråden advarer mot skulk, mens Sp-lederen kaller det «helt idiotisk».