Venstre har berøringsangst for vold og trusler i skolen
Debatt: – Det er altfor vanskelig å tvangsflytte utagerende elever med uakseptabel atferd mot medelever og lærere.
De siste årene har det vært en alarmerende nedgang i resultater for elevene, samtidig som vold, mobbing og uro i klasserommet har skutt i været.
Det er utfordringer som det tidligere skolepartiet Venstre ikke forholder seg til. De har i stor grad stemt mot alle forslagene FrP har fremmet som ville gjenreist lærernes autoritet og innført klare sanksjon mot utagerende elever.
Det minner meg om partiet sin innfallsvinkel på utfordringene med innvandring tidligere. Hvis de unngikk å snakke om utfordringene ved integreringen, håpet Venstre de ville forsvinne. Det skjedde selvsagt ikke. Den samme berøringsangsten har de nå på vold og trusler i skolen.
Venstre har vært fraværende i skoledebatten
I et forsøk på å komme på banen igjen i skoledebatten, kommer leder i Venstre Guri Melby med en rekke useriøse og ikke minst usanne angrep på Frps skolepolitikk i Utdanningsnytt, som ikke kan få stå uimotsagt.
Ifølge henne foregår debatten mellom kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun og partileder Sylvi Listhaug «på et altfor lavt nivå til å ha noen verdi for fremtiden». Det er sterke ord fra et parti som har vært mer eller mindre fraværende i denne og andre viktige debatter om norsk skole.
FrP er opptatt av å finne løsninger på utfordringene vi ser i skole-Norge. I den siste PISA-undersøkelsen fra 2022 var det en tilbakegang for norske elever i norsk, matte og naturfag. Stadig flere elever har ikke minimumskompetansen de trenger for å kunne studere videre og lykkes i arbeidslivet.
Hele 41 prosent av elevene var på det laveste mestringsnivået i ett eller flere av de viktigste fagene i norsk skole som er norsk, matte og naturfag.
Undersøkelsen ble tatt opp kort tid etter Guri Melby gikk av som kunnskapsminister høsten 2021, som hun skryter av i innlegget.
Elevene skal få mulighet til å bli den beste versjonen av seg selv
FrPs mål er at alle elevene skal få mulighet til å bli den beste versjonen av seg selv. Da er det første vi må innse at ikke alle kan kjøre gjennom den samme trakta i skolen. Alle er unike, og har både styrker og svakheter. Vi må derfor skape en skole som ser den enkelte elev og lar barna mestre skolen på sitt eget nivå.
FrP tør i motsetning til Venstre å tenke nytt også om norsk skole. For oss er det en selvfølge at rettighetene til de elevene som utøver vold og trusler ikke skal gå foran rettighetene til medelevene som er på skolen for å lære og lærernes rett på et trygt arbeidsmiljø.
Det er i dag altfor vanskelig for kommunene å tvangsflytte utagerende elever som over tid har hatt en uakseptabel atferd mot medelever og lærere. Slik skal vi ikke ha det, og da må hensynet til læringen for de mange ha forrang til de som ødelegger undervisningen.
FrP vil opprette flere spesialskoler og tilrettelagte tilbud – selvsagt ikke fordi barn er problemer som må fjernes som Melby hevder. Men fordi elever som har hatt en utagering over tid trenger et skoletilbud der de får bedre oppfølging.
Vi må sørge for at de får et godt tilbud som kan gjøre at de får utvikle seg og komme på rett spor i livet. Konsekvensene av et manglende tilrettelagt tilbud og riktig oppfølging tidlig i skolegangen kan være utenforskap resten av livet.
Vi vil ha nivådelt undervisning som hovedregel i basisfagene som matte, norsk, og engelsk. Ikke for å innføre en det permanente klasseskillet som Melby hevder – men for å løfte både de som sliter og de som er flinke til å bli den beste versjonen av seg selv. Det skal være opp til lærerne å avgjøre om elevene trenger kortvarig eller mer langvarig nivådeling.
Stadig flere unge faller helt utenfor samfunnet
Det vil hjelpe de som henger etter i et fag til å mestre det, istedenfor å henge etter i undervisningen helt til de går ut av skoleporten uten ferdighetene de trenger for å lykkes i livet.
Det er dagens skole som bidrar til et permanent klasseskille, der fattigdom går i arv. Stadig flere unge faller helt utenfor samfunnet vårt, og alt for mange blir uføretrygdet i alt for ung alder. Ved utgangen av fjoråret var 2,7 prosent av de mellom 18 og 29 år uføre – 22.000 unge menn og kvinner som vi ikke har klart å hjelpe inn i arbeidslivet.
Alle elever er ulike – en elev som sliter i matte kan ha behov for ekstra utfordringer i engelsk. Dette er FrP-skolen. En skole som ser verdien i alle elever – og som tilpasser undervisningen etter det.
.