Hvem eier egentlig det som blir lagret i skyen?
Debatt: – Digitalisering uten grenser setter kildevern og personvern i fare.
Den digitale teknologiens skyggesider er både samfunnets og utdanningssamfunnets blindsoner. Norge satser på å bli det mest digitale samfunnet i verden. Digitaliseringsminister Kari Anne Tung vil gjøre Norge til verdens mest digitaliserte land, og det offentlige skal i størst mulig grad ta kunstig intelligens i bruk.
Skylagring
Tung bør tenke gjennom hvem som eier og har tilgang til alt norske lærere og elever produserer og lagrer «i skyen», som tilbys av ulike teknologiselskaper som Google. Norge har nylig diskutert beredskapslovgivning og digital overvåkning – og endte med å sette klare begrensninger for myndighetenes rett til digital informasjon.
Teknologibransjen må også få sin makt begrenset. Norske myndigheter må ta ansvar for å beskytte informasjon, tekstproduksjon og sensitive opplysninger som beveger seg over landegrenser i «skyer», til land med ulike rettslige praksiser og ulikt nasjonalt lovverk.
Digitaliseringsministeren kan ikke ta for gitt at ytringsfrihet, eiendomsrett til kreativt arbeid, kildevern og andre demokratiske verdier blir respektert i alle deler av den verden «skyene» beveger seg i.
En mer utrygg verden
Norske myndigheter må ha en oversikt over hvilke teknologiselskaper som kontrollerer hva slags informasjon, sensitive personopplysninger og kunnskap, som lagres i ulike «skyer».
«Skyene» hører til selskaper eid av ulike land med ulike forhold til Norge i en mer uoversiktlig sikkerhetspolitisk situasjon. Journalisters kildevern og eiendomsrett til eget åndsverk er ikke hellig for Google eller andre teknologigiganter.
Datatilsynet har undersøkt teknologibransjens tilgang til barn og ungdommers sensitive personopplysninger. Tilsynet fant ut at teknologibransjen misbruker tillit og krenker barn og ungdoms personvern, når de selger innhentede, sensitive personopplysninger til øvrige deler av teknologibransjen.
Norske journalister, byråkrater, lærere og elever produserer ulike former for tekster, som blir lagret i «skyer» kontrollert av teknologi-giganter, selskaper med eiere av ulike nasjonaliteter, mange av dem fra USA, men også noen fra Kina. Norske myndigheter vet ikke hvem som eier og disponerer personopplysningene TikTok og Instagram henter inn, eller hvem som faktisk får tilgang til dem.
Bør norske lærere og elever fortsette å lagre alt de gjør digitalt i «skyen»?