Start skoleåret med Snurre Sprett
Debatt: Fem konkrete tips til hvordan vi kan snakke med elevene om utholdenhet i skolearbeidet
Vi kjenner vel alle til den morsomme, smarte og vittige kaninen Snurre Sprett. En tidløs tegnefilmkarakter som i disse dager fyller 85 år. Snurre Sprett gir seg aldri, selv når han blir jaget, lurt, truet eller plassert i håpløse situasjoner.
Han våger å være seg selv, lever livet sitt til det fulle og glemmer ikke å være takknemlig for det han har fått. En utholdende kanin som i 1954 faktisk var mer populær enn Mikke Mus.
Barn og unge i dag har behov for både pågangsmot og utholdenhet. Skolens oppgave er å styrke deres evne til å stå i motgang og ikke gi opp så lett når de møter utfordringer.
Flere PISA-rapporter det siste tiåret har vist at mange norske elever har en tendens til å gi opp for raskt når de møter krevende regnestykker og utfordrende skoleoppgaver.
«For å nyte, må man yte»
Dette ordtaket fortjener kanskje en renessanse i norske klasserom denne høsten. Elevene trenger å høre at det nettopp i møte med motstand og utfordringer på veien at vi virkelig utvikler oss som mennesker.
Snurre Sprett kan være et fint bilde for læreren å bruke i høst når barn skal veiledes til å stå på, holde ut og utvikle vilje til å prøve på nytt. For det handler om å hjelpe dem å forstå at motstand ikke betyr at de feiler, det betyr at de lærer.
Vi må kanskje bli flinkere til å snakke med elevene om at det er helt greit å ikke forstå, for det betyr bare at hjernen jobber med å lære noe nytt. En viktig del av læringsprosessen er å erfare usikkerhet og misforståelser, for det er gjennom disse opplevelsene at dypere forståelse utvikles.
Lærende tankesett
Den amerikanske psykologen Carol Dweck (1999) omtaler dette som lærende tankesett, noe som fører til et ønske om læring og som vil føre til at vi søker nye utfordringer. I stedet for at elevene tenker «dette er jeg ikke flink til», når de strever med å lære noe, må vi få dem til å tenke «nå lærer jeg». Det handler om å trene opp elevers utholdenhet og gi dem tro på seg selv. I stedet for å tenke «aldri» kan vi tenke «snart».
Den 85 år gamle Snurre Sprett kan være en lekende inngang til å trene elevers utholdenhet. Med sitt kloke, uredde og humoristiske tankesett går han rett inn i vanskelige situasjoner og holder ut uten å blunke. Her følger fem konkrete tips til hvordan du kan bruke Snurre Sprett for å snakke med elevene om utholdenhet i skolearbeidet:
- Vis Snurre-klippet «Rabbit Fire» (1951). I denne episoden prøver Snurre Sprett å unngå jegeren Elmer Fudd, men møter mange utfordringer underveis. Selv om Elmer stadig prøver å fange ham, gir Snurre aldri opp, og viser tålmodighet og utholdenhet. Stopp klippet og spør: Hva kunne Snurre gjort annerledes? Hva gjør at han holder ut? Koble det gjerne til elevenes hverdag: Har du noen gang følt deg som Snurre?
- La elevene tegne eller male sin egen «Utholdende Snurre». Ved siden av figuren skriver de: «Jeg gir ikke opp når…» «Jeg holder ut selv om…».
- Innfør «klapp på skulderen-kaninkort» som gis som ros til eleven for innsats gjennom skoleåret, ikke resultat. På kortet kan det for eksempel stå: «Du holdt ut som Snurre Sprett i dag – godt jobba!»
- Gi elevene i gruppeoppgave å dramatisere et eller flere av Snurre Spretts sprell. Reflekter sammen med elevene underveis i prosessen: - Hva betyr det å ikke gi opp?
- La elevene lage Snurre Sprett-plakater med påminnelser om ting de kan gjøre for å holde ut når noe oppleves som vanskelig. Eksempel: «Jeg spør en læringsvenn», «Jeg prøver en gang til», «Jeg spør læreren», «jeg tar en kort pause før jeg prøver igjen». Plakatene kan presenteres i plenum til slutt og deretter henges opp i klasserommet.
Ved å markere Snurre Sprett i hans jubileumsår, tar vi elevenes læring på det største alvor. En felles «Snurre-periode» på hver skole kan bli det oppstartslimet mange skoler trenger for å rette fokus mot læring og elevenes utholdenhetsevne. For Snurre gir seg aldri, han hopper, spretter og prøver igjen, uansett hvor vanskelig det blir.