
Gjennomslag for Unio i statsoppgjøret
Unio stat krevde reallønnsvekst og lokale forhandlinger. Det fikk de.
Et par timer før fristen ble det enighet i statsoppgjøret.
Enigheten innebærer en årslønnsvekst på 4,4 prosent, som gir en disponibel ramme på ca 3,3 prosent per 1. mai. Denne rammen er på samme nivå som frontfaget. Hele potten skal fordeles lokalt, etter lønnsforhandlinger ved den enkelte virksomhet.
Det er forhandlingsleder for Unio stat, Steinar A. Sæther fornøyd med.
– Det har vært reelle, konstruktive forhandlinger, og det er positivt. Vi gikk til forhandlingene med krav om reallønnsvekst og alt fordelt lokalt, og det fikk vi, oppsummerer Sæther i en pressemelding.
Neste skritt i lønnsoppgjøret er de lokale lønnsforhandlingene, som gjennomføres til høsten.
– De lokale partene har et stort ansvar i gjennomføringen av de lokale forhandlingene. Vi har stor tillit til at våre tillitsvalgte vil forvalte det ansvaret på en veldig god måte, sier Steinar A. Sæther.
Unio stat har 36 382 Unio-medlemmer i statlig sektor , de fleste ansatt i politiet, forskning og høyere utdanning.
LO brøt forhandlingene
I tillegg til Unio kom også YS og Akademikerne til enighet med staten i årets lønnsoppgjør. LO derimot har brutt forhandlingene og raser mot staten.
– Statens tilbud hadde en fordelingsprofil som ikke var i nærheten av å gi en rettferdig fordeling av tilgjengelige lønnsmidler. Det siste tilbudet var en ren provokasjon, og det var umulig å akseptere, sier leder Elisabeth Steen i LO Stat.
Nå er det opp til Riksmekleren å hindre streik. Det mener Steen er statens skyld.
– Vi mener vi viste vilje til å finne fram til en løsning i forhandlinger, men at motparten ikke gjorde det samme. De ville åpenbart til Riksmekleren også i år. Og da får vi ta turen dit, sier hun.
Partene skal møtes hos Riksmekleren 6. mai. Fristen for meklingen går ut ved midnatt 27. mai.