Ny studie: Avdelinger med de yngste barna oppfylte aldri bemanningsnormen
Studien konkluderer med at gapet mellom lovens krav og hverdagen i barnehagen er stort. – Alvorlig, sier professor.
Professor Karin Hognestad forsker blant annet på kvalitet i barnehagen. Nå har hun samlet inn data fra 20 barnehageavdelinger i én norsk kommune for å finne ut hvor mange av personalet som er i direkte arbeid med barn gjennom dagen. Studien er publisert i Norsk pedagogisk tidsskrift.
Ifølge Hognestad er kommunen representativ, hvilket betyr at det forskerne fant der, kan man anta at også finnes i resten av Norge.
Og hva de fant?
Jo:
- Avdelinger med barn under tre år oppfyller aldri normen – uansett bemanning.
- Kun avdelinger for barn over tre år med styrket grunnbemanning (+1 stilling) klarer å oppfylle bemanningsnormen – og da bare mellom kl. 09 og 11.
- Det er færrest ansatte til stede tidlig på morgenen og sent på ettermiddagen – nettopp når henting/levering og foreldresamarbeid skjer.
– Det er jo oppsiktsvekkende når vi ser at avdelingene som ikke har styrket grunnbemanning, faktisk aldri oppfyller bemanningsnormen inne på avdelingene. Jeg synes det er alvorlig, sier Hognestad til forskning.no.
– Det kommer tydelig fram her at vi ikke har nok personale i barnehagene til å ivareta den pedagogiske profilen som vi ønsker å ha i Norge. Og det er heller ikke nok personale til å være nær nok i sårbare situasjoner gjennom hele dagen, sier hun.
Les også: Over halvparten av kommunene sliter med å få tak i barnehagelærere
– Uforsvarlig
I Norge har vi to minstenormer for bemanning i barnehagene (se faktaboks). Men flere undersøkelser viser det samme som studien fra Sørøst-Norge: normene oppfylles bare deler av dagen.
I rapporten Spørsmål til Barnehage-Norge fra 2019 kommer det frem at én av tre barnehager oppgir å ha mindre enn tre timer daglig med full bemanning.
I 2023 gjennomførte Utdanningsforbundet en undersøkelse blant styrere. En stor andel av dem sier at de har så lav bemanning at de bryter loven, ikke klarer å gi et godt nok pedagogisk tilbud og ofte må avlyse planlagte aktiviter.
100 av de 1200 styrerne som deltok i undersøkelsen sier at bemanningen er så lav at det noen gange er utrygt eller uforsvarlig for barna å være i barnehagen.
– Evig unntakstilstand
Våren 2025 hadde Utdanningsforbundet en ny undersøkelse blant styrerne.
Der oppga 4 av 10 at de har vært nødt til å redusere åpningstidene eller stenge en avdeling på grunn av mangel på folk.
– Vi barnehagestyrere er blitt vant til at barnehagehverdagene er en evig unntakstilstand. Det å ikke kunne planlegge og gjennomføre et tilfredsstillende pedagogisk tilbud er en normalsituasjon for oss, sa barnehagestyrer Palma Kleppe til Utdanningsnytt.
– Det burde vies mye mer politisk interesse. I stedet ser det ut til at det politiske narrativet er at barnehagene skal ansvarliggjøres, og de tiltakene som settes inn handler om å holde barnehagene i ørene, og å øke den interne kompetansen. Men hovedutfordringen vår er jo å få brukt den kompetansen vi har, all den tid pedagogene og øvrige ansatte er låst opp til brannslukkingsarbeid.
Les også: Barnehagelærere rekrutteres ikke med halvhjertet satsing
Professor Karin Hognestad sier til forskning.no at det er på tide med tiltak.
– Forventningene til barnehagen er så høy, og vi vil så mye med barnehagen. Men det er på tide å innse at vi må ruste den til bedre å være i stand til å løse sitt samfunnsoppdrag, sier Hognestad.