sandkasse
leke
barnehagebarn
barnehage
gutt leker

Tromsø bevilger 2,4 mill.kr. til lønnsutjevning i barnehagene

Tromsø kommune har vedtatt å bruke 2,4 millioner kroner på å utjevne lønnsforskjeller i barnehagene. Utdanningsforbundet jubler etter lang tids arbeid.

Publisert Sist oppdatert

Vedtaket ble enstemmig vedtatt i kommunestyret i forrige uke. 

– Dette er en skikkelig gladsak, sier Katrine Aursand, leder i Utdanningsforbundet i Tromsø.

Hun forteller at forbundet har jobbet målrettet over flere år for å få på plass bedre lønnsvilkår for ansatte i barnehagene. Allerede i februar talte hun som hovedtillitsvalgt i kommunestyret og advarte om en bemanningskrise.

– Vi har varslet dette lenge. Det handler om lønn for kompetanse, og at det ikke finnes et automatisk system for å belønne videreutdanning. Det er tilfeldig og uforutsigbart, sier hun.

Krisen toppet seg da det ble kjent at 72 rettighetsbarn sto uten barnehageplass på grunn av mangel på ansatte. Dette førte til hastemøter mellom fagforeninger, politisk ledelse og administrasjon, og en rekke tiltak ble satt i gang.

– Det ble alle mann til pumpene. Vi spilte inn økt bemanning, lønn for kompetanse og konkurransedyktig lønn som våre hovedkrav, sier Katrine.

– Enkel å forvalte

Hun beskriver hvordan et møte på ordførerens kontor ble starten på en intensiv prosess, der en hastesammensatt arbeidsgruppe jobbet med tiltak flere ganger i uken. Blant forslagene som ble kastet opp i luften var signeringsbonus, lønnstillegg og bedre arbeidsvilkår som tjenestefri i julen og gratis parkering.

Katrine Aursand, UDF Tromsø
Katrine Aursand

– Det var en lang tiltaksliste, og kommunestyret vedtok at tiltak som ikke koster penger skal iverksettes umiddelbart. De øvrige tiltakene skal utredes og iverksettes fortløpende, sier hun.

Vedtaket innebærer at kommunen skal sikre konkurransedyktig lønn fra 1. august i år. Hvordan dette skal gjennomføres i praksis, er ennå ikke klart, men det vil trolig skje i samarbeid mellom administrasjonen og de hovedtillitsvalgte.

– Det viktigste er at løsningen er enkel å forstå og enkel å forvalte. Vi må unngå at lokale forhandlinger spiser opp kompetansetilleggene, slik det skjedde i fjor, sier hun.

– Skal ikke skje igjen

Hun peker på at enkelte private barnehager i Tromsø tilbyr bedre lønn og arbeidsvilkår, og at dette har ført til direkte rekruttering fra kommunale barnehager.

– Når lønnsnivået er lavt, skal det ikke mye til før folk bytter jobb. Det er dyrt å bo i Tromsø, og da betyr noen tusenlapper i året mye, sier hun.

Hun understreker at vedtaket er en god start, men at det må følges opp med konkrete tiltak og forpliktelser.

– Det er en enighet om at dette ikke skal skje igjen. Nå må vi sikre at vi ikke havner i samme situasjon neste år, sier hun.

Vedtaket markerer et viktig skritt i arbeidet med å styrke barnehagesektoren i Tromsø.

– Det er viktig for oss å jobbe for å beholde ansatte, ikke kun rekruttere. Derfor må tiltakene treffe de som jobber i barnehagene allerede. Vår påstand er at hvis vi klarer å beholde ansatte vil vi også, i neste omgang, klare å rekruttere. Særlig når det kombineres med økt bemanning, sier hun og avslutter: 

 – Med felles kriseforståelse og både administrativ og politisk vilje, så får man til fantastiske ting for en sektor som absolutt fortjener et løft. 

Powered by Labrador CMS