SV er åpne for å fjerne masterkrav for lærere – møter motstand
For å få bukt med flukten i søkere til lærerutdanningen er SV villige til å gjennomføre drastiske tiltak. Ett av tiltakene møter motstand hos andre partier.
– Vi er villige til å vurdere om vi skal gå bort fra kravet om mastergrad i lærerutdannelsen, sier SVs stortingsrepresentant Mona Fagerås til VG.
Hun har vært både lærer og rektor og mener at dette har vært en krise i lang tid. 112 av 204 lærerutdanninger klarer ikke å fylle opp sine plasser.
Etter at Solberg-regjeringen innførte masterkravet, begynte etter hvert søkertallene å falle drastisk. Siden søkertoppen i 2018, er antall søkere nesten halvert.
Likevel er det motstand til SVs forslag. Høyre, Senterpartiet og Venstre går ut mot forslaget.
– Utdanningene går over fem år. Vi må la utdanningsinstitusjonene jobbe med endringene Stortinget vedtok i juni ved behandling av profesjonsmeldingen, sier stortingsrepresentant og medlem i utdanningskomiteen Marit Strand (Sp) til avisen.
Også tidligere kunnskapsminister Guri Melby (V) er motstander av forslaget. Hun mener litt av skylden for de svake søkertallene må legges på skrotingen av spesialistordningen for lærerne.
– Da dagens regjering fjernet den, gjorde de læreryrket mindre attraktivt. De sa de skulle erstatte ordningen, men det har foreløpig ikke skjedd, sier Melby til VG.
Heller ikke i regjeringen diskuteres det å fjerne masterkravet.
Flere saker fra NTB
-
Knivstikking på videregående skole i Oslo
En elev ble alvorlig skadet, men utenfor livsfare, etter å ha blitt knivstukket av en medelev på Kuben videregående skole i Oslo.
-
Eriksen Søreide innrømmer at Høyre trådte feil i skolepolitikken
Ine Eriksen Søreide erkjenner at Høyre deler ansvaret for svikten i norsk skole. Hun løfter fram tre grep som skal føre norsk skole på rett vei
-
Danmark vil innføre totalforbud mot mobiler på skolen
Den danske regjeringen varsler totalforbud mot mobiltelefoner på skolen, dagen etter at Pisa-undersøkelsene viste et drastisk fall i skoleprestasjonene i de nordiske landene.
-
New York forbyr KI i grunnskolen
New York innfører et forbud mot bruk av kunstig intelligens i alle offentlige skoler opp til 8. trinn.
-
Osloskolene oppfordres til å innvilge skolefri for kong Haralds gravferd
Oslo kommune oppfordrer grunnskoler, videregående skoler og voksenopplæring til å gi elever fri dersom de ønsker å følge kong Haralds gravferd i sentrum.
– Vi har ingen planer om å fjerne mastergraden. Men vi har ønsket en diskusjon om hvordan den kan tilpasses bedre, forteller forsknings- og høyere utdanningsminister Oddmund Hoel (Sp) til avisen.
(©NTB)