FN har funnet store, udetonerte bomber på skoler i Gaza
Det er funnet flere udetonerte bomber på nesten 500 kilo hver inne på skoler i Khan Younis i Gaza etter at israelske styrker trakk seg ut derfra, ifølge UNRWA.
FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger (UNRWA) ledet et «vurderingsoppdrag» i Khan Younis etter at de israelske styrkene trakk seg ut av byen i forrige uke, opplyser organisasjonen selv.
De oppdaget betydelige utfordringer med å operere trygt på grunn av udetonert ammunisjon, inkludert bomber på nesten 500 kilo inne på skoler og på veier, sier UNRWA tirsdag.
I tillegg sier de at det er tusenvis av internt fordrevne i Khan Younis som trenger livreddende hjelp, inkludert helsehjelp, vann og mat.
Tidligere i april sa FN at det vil koste flere millioner og ta mange år å fjerne udetonert ammunisjon fra Gazastripen.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Flere får gratis SFO til høsten – sjekk hvilke steder
Til høsten blir det gratis SFO også for fjerdeklassinger i flere levekårsutsatte områder. Nå er tilskuddet klart, og ordningen gjelder 4039 elever i 25 bydeler og fjorten kommuner.
-
Prideflagg funnet brent på skole i Lørenskog
Tre ødelagte regnbueflagg ble tirsdag morgen funnet utenfor Løkenåsen skole i Lørenskog. Politiet etterforsker saken som hatkriminalitet.
-
Riksrevisjonen med kritikk av statens skolesatsing: Urovekkende mange elever har ikke lært å lese, skrive og regne skikkelig
Urovekkende mange elever har ikke lært å lese, skrive og regne skikkelig etter ti år med grunnskole, viser en undersøkelse fra Riksrevisjonen.
-
KrF-lederen oppfordrer til sen skolestart etter Norges åpningskamp i VM
KrF-lederen vil gi ungene litt fri etter Norges åpningskamp i VM, statsråden advarer mot skulk, mens Sp-lederen kaller det «helt idiotisk».
-
Ungdoms legebesøk falt med 20 prosent etter nye fraværsregler
Fastlegene fikk langt færre tenåringer inn på legekontorene da dokumentasjonskrav til skolefravær ble endret i fjor høst. Antall konsultasjoner falt med 20 prosent.