FN har funnet store, udetonerte bomber på skoler i Gaza
Det er funnet flere udetonerte bomber på nesten 500 kilo hver inne på skoler i Khan Younis i Gaza etter at israelske styrker trakk seg ut derfra, ifølge UNRWA.
FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger (UNRWA) ledet et «vurderingsoppdrag» i Khan Younis etter at de israelske styrkene trakk seg ut av byen i forrige uke, opplyser organisasjonen selv.
De oppdaget betydelige utfordringer med å operere trygt på grunn av udetonert ammunisjon, inkludert bomber på nesten 500 kilo inne på skoler og på veier, sier UNRWA tirsdag.
I tillegg sier de at det er tusenvis av internt fordrevne i Khan Younis som trenger livreddende hjelp, inkludert helsehjelp, vann og mat.
Tidligere i april sa FN at det vil koste flere millioner og ta mange år å fjerne udetonert ammunisjon fra Gazastripen.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Brudd i forhandlingene – statsoppgjøret går videre til mekling
Det er brudd i forhandlingene mellom staten og Akademikerne, LO Stat, Unio Stat og YS Stat om årets lønnsoppgjør.
-
Fagskole mister akkreditering og må betale tilbake 27,8 millioner kroner
Den digitale skolen Din Kompetanse Fagskole har misbrukt offentlige midler til bonuser og lønnsøkninger som skulle vært brukt på studenter, slår Nokut fast.
-
Alarmtall om situasjonen for barn med særskilte behov i SFO
Skolefritidsordningene (SFO) har alvorlige mangler, viser en rapport. Det gjelder særlig situasjonen for barn med særskilte behov.
-
Nordtun kommer med eksamensråd til VGS-elever
I dag offentliggjøres eksamenstrekk for videregåendeelever. – Lett å tro at man ikke kan noen ting. Men det kan du, sier kunnskapsministeren.
-
Studie om ChatGPT og læring trukket tilbake etter norsk kritikk
En forskningsartikkel som hevdet at ChatGPT har stor positiv effekt på studenters læring, er trukket tilbake etter kritikk fra to norske forskere.