Lærerstudenter sliter med å lese
Selv etter tre år med teksttunge bachelorstudier strever lærerstudenter med å lese krevende fagtekster.
Det skriver Khrono.
Doktorgradsstipendiat Marte Pupe Støyva ved Universitetet i Stavanger har fulgt masterstudenter i lærerutdanningen gjennom leseøkter, logger og intervjuer. Støyva ble overrasket over hvor lite konsentrert lesingen var, og hvor mye tid studentene brukte på å finne ut hvordan de skulle lese.
– De har lest masse, men sitter fortsatt og prøver å finne ut hvordan de best leser. Det sier litt, sier hun.
Hun mener utdanningsinstitusjonene må ta ansvar og snakke mer eksplisitt om hva god lesing innebærer i høyere utdanning.
– Det er et stort sprik mellom hva institusjonene forventer og hva studentene faktisk mestrer, sier Støyva.
Professor Anne Mangen, også ved Universitetet i Stavanger, bekrefter at studenter sliter med lesing, særlig evnen til å håndtere lengre og mer krevende tekster.
– Det er en tendens til at undervisere prøver å finne enklere tekster til pensum, eller erstatter tekst med lyd, podkast eller video fordi studentenes evne til å lese langt og komplekst har blitt dårligere, forteller hun.