Barnehagelærerne i PBL får opptil 30.000 kroner mer i lønn
Rundt 28.000 ansatte i private barnehager får en lønnsvekst på linje med det som ble oppnådd i kommuneoppgjøret. Men UDF fikk ikke gjennom kravet om mer penger til dem med master.
Torsdag ettermiddag ble Utdanningsforbundet, Fagforbundet og Delta, samt PBL, enige i årets hovedoppgjør i tariffområde PBL.
Forhandlingsleder i Utdanningsforbundet, Ann Mari Milo Lorentzen, kaller oppgjøret vanskelig, men er godt fornøyd med resultatet.
– Økonomien er noe av det aller viktigste for medlemmene i tariffoppgjør, det vet vi. Rammen på årets oppgjør er på 5,2 prosent, på linje med frontfaget og oppgjøret i KS. Det sikrer reallønnsvekst til alle, noe som var svært viktig etter de foregående årenes, sier Utdanningsforbundets forhandlingsleder Ann Mari Milo Lorentzen.
– I tillegg har vi fått noe ekstra til barnehagelærere med lengst ansiennitet, noe som var et av Utdanningsforbundets prioriterte områder i årets lønnsforhandlinger.
Fikk ikke gjennom masterkrav
Det betyr at barnehagelærerne får sentrale tillegg på mellom 20.700 og 30.300 kroner med virkning fra 1. mai. For styrerne er beløpet fra 30.400 til 34.900 kroner. Ny garantilønn justeres tilsvarende.
Utdanningsforbundet kjempet også for at barnehagelærere med master skulle sikres en bedre økonomisk uttelling enn det de har i PBL i dag.
– Det fikk vi dessverre ikke gjennom, men fortsatt er det slik at de skal ha høyere lønn enn de med tilleggsutdanning, poengterer Lorentzen.
Det ble også enighet om å styrke kompetansebestemmelsene, samt at alle barnehager i PBL-området skal få dekket sine faktiske pensjonskostnader.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Mindreårig gutt har fått status som fornærmet etter skyting ved skole i Oslo
En mindreårig gutt har fått status som fornærmet etter skytingen ved en videregående skole i Oslo fredag. En tenåring er pågrepet.
-
3–4 skudd avfyrt ved videregående skole i Oslo – leter etter én person
Flere politipatruljer leter etter en person som løp fra Kuben VGS i Oslo etter at det ble avfyrt flere skudd utenfor skolen. Ingen personer ble skadet.
-
Matoma starter gratis musikkskole i hjembygda
DJ-stjernen Tom Stræte Lagergren, kjent som Matoma, har startet et gratis kulturtilbud i hjembygda Flisa, med mål om å nå unge i hele landet.
-
Rapport: Pandemien satte dype spor og økte forskjeller mellom elevgrupper
For de fleste elever var negative endringer i helse, trivsel og læring under og rett etter koronapandemien midlertidige. Men for sårbare elever vedvarer de.
-
Sverige innfører mobilforbud i grunnskolen fra høsten
Sverige innfører totalforbud mot bruk av mobiltelefoner i grunnskolen fra høsten, opplyser utdanningsminister Simona Mohamsson.