
Deltidsjobb under studiet lokker flere søkere
Et nytt tilbud har fristet 16 førstevalgssøkere til barnehagelærerutdanningen i Sogndal. Dermed startes den trolig opp igjen.
I fjor var det bare sju søkere til barnehagelærerutdanningen i Sogndal, som er en del av studietilbudet ved Høgskulen på Vestlandet (HVL). Dermed ble ikke studiet startet opp.
Høgskulen gikk sammen med seks kommuner i indre Sogn for å finne en løsning. Resultatet ble et tilbud om deltidsjobb underveis i studiet.
Studentene vil få betalt arbeid en dag i uken, noe som gir en inntekt på rundt 100.000 kroner i året, melder NRK.
Timeplanen til utdanningen er tilpasset slik at studentene kan jobbe mer enn én dag i uken, om de ønsker. Dette gir studentene muligheten til å kombinere teori og praksis på en effektiv måte.
Og det ser ut til å friste.
I år har 16 søkere barnehagelærerutdanningen som førstevalg. Dermed starter sannsynlig studiet opp igjen til høsten.
– Må ikke erstatte veiledet praksis
NRK har snakket med styrer i Stedje barnehage i Sogndal, Anne Marie Hole Sande, som gjør seg klar for å ta imot ny arbeidskraft fra høsten.
Hun er begeistret for tiltaket.
– Vi heier på alle slike tiltak som gjør at flere pedagoger vil jobbe i barnehage. Dette er et fint forsøk i samarbeid med kommunene, sier Sande.
I Utdanningsforbundet er de også positive til at utdanningene lager ordninger studentene er fornøyde med, så lenge det både er gode vilkår for studier og arbeidstid.
– Det er bra for barnehagene å kunne dra nytte av lærerstudenter med motivasjon for yrket. Men det er viktig at denne type deltidsarbeid ikke erstatter den viktige veiledete praksisen i utdanning, sier nestleder Ann Mari Milo Lorentzen.
– Men for å løse det store problemet med rekrutteringssvikt til barnehagelærerutdanning, er det viktigste å gjøre virkningsfulle endringer i barnehagehverdagen til de ansatte. Vi må løse bemanningskrisa og sørge for flere barnehagelærere i alle barnehager. Det vil gjøre yrket, og dermed også utdanningen mer attraktiv.