Ansatt ved barneskole siktet for voldtekt av elev – fengslet i fire uker
En mann ansatt ved en barneskole i Møre og Romsdal er fengslet, siktet for voldtekt av en elev. Politiet har funnet flere seksualiserte bilder av barn hos mannen.
Den skoleansatte mannen ble i Møre og Romsdal tingrett onsdag varetektsfengslet i fire uker, med brev- og besøksforbud i to uker. Fengslingsgrunnlaget er bevisforspillelsesfaren.
Mannen har vært ansatt ved skolen i flere år. Eleven mannen anklages for å ha voldtatt, er under 14 år.
– Han erkjenner ikke straffskyld og tar saken tungt, sier mannens advokat til NRK. Han sier fengslingen vil bli anket til Frostating lagmannsrett.
Politiadvokat Julie Ulstein i Møre og Romsdal politidistrikt er tilbakeholden med informasjon, men sier at de ikke har mistanke om at andre elever er utsatt for noe.
Politiet har funnet igjen flere slettede seksualiserte bilder av barn hos mannen. Politiet vil nå bruke tid på å gjennomgå mannens mobil og skylagringer fra denne, samt gjennomføre flere vitneavhør.
All seksuell omgang med barn under 14 år regnes som voldtekt, uavhengig av samtykke eller om det brukes vold eller truende atferd.
Bistandsadvokaten ønsker ikke å uttale seg om saken nå.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Knivstikking på videregående skole i Oslo
En elev ble alvorlig skadet, men utenfor livsfare, etter å ha blitt knivstukket av en medelev på Kuben videregående skole i Oslo.
-
Eriksen Søreide innrømmer at Høyre trådte feil i skolepolitikken
Ine Eriksen Søreide erkjenner at Høyre deler ansvaret for svikten i norsk skole. Hun løfter fram tre grep som skal føre norsk skole på rett vei
-
Danmark vil innføre totalforbud mot mobiler på skolen
Den danske regjeringen varsler totalforbud mot mobiltelefoner på skolen, dagen etter at Pisa-undersøkelsene viste et drastisk fall i skoleprestasjonene i de nordiske landene.
-
New York forbyr KI i grunnskolen
New York innfører et forbud mot bruk av kunstig intelligens i alle offentlige skoler opp til 8. trinn.
-
Osloskolene oppfordres til å innvilge skolefri for kong Haralds gravferd
Oslo kommune oppfordrer grunnskoler, videregående skoler og voksenopplæring til å gi elever fri dersom de ønsker å følge kong Haralds gravferd i sentrum.