Store dataproblemer under eksamen på videregående
Det oppsto flere dataproblemer under eksamen for videregående elever onsdag. Tekster ble slettet og regneprogrammet er ute av drift.
Utdanningsdirektoratet publiserte onsdag en melding om at det var problemer med både skrive- og regneprogrammene til Mac-brukerne.
Programmene frøs gjentatte ganger gjennom eksamensdagen, melder Aftenposten. Da programmet begynte å virke igjen, var deler av teksten borte.
Rektor ved Elvebakken videregående skole i Oslo, Espen Rueness, sier omfanget av eksamenskaoset er større en det meldingen fra Utdanningsdirektoratet tilsier.
Forventet ikke problemer
– Nå har jeg jobbet med eksamensavvikling i 20 års tid, og det framstår tydelig for meg at eksamen i dagens form ikke er gjennomførbar, sier Rueness til avisen.
For kun to dager siden sa avdelingsleder i Utdanningsdirektoratet, Per Kristian Larsen-Evjen, til NRK at de hadde kontroll.
– Problemene vi hadde på norskeksamen i fjor skyldtes en feil hos en av våre leverandører. Vi forventer ikke å ha slike problemer i år, sa han.
Reserveløsning
I fjor ble tusenvis av elever rammet da Utdanningsdirektoratets nettsider, der elevene måtte logge inn for å laste ned oppgaver, krasjet.
I Møre- og Romsdal oppsto det problemer med internettilgangen, noe som førte til at alle eksamenene i norsk i fylket måtte strykes.
Flere saker fra NTB
-
Brudd i forhandlingene – statsoppgjøret går videre til mekling
Det er brudd i forhandlingene mellom staten og Akademikerne, LO Stat, Unio Stat og YS Stat om årets lønnsoppgjør.
-
Fagskole mister akkreditering og må betale tilbake 27,8 millioner kroner
Den digitale skolen Din Kompetanse Fagskole har misbrukt offentlige midler til bonuser og lønnsøkninger som skulle vært brukt på studenter, slår Nokut fast.
-
Alarmtall om situasjonen for barn med særskilte behov i SFO
Skolefritidsordningene (SFO) har alvorlige mangler, viser en rapport. Det gjelder særlig situasjonen for barn med særskilte behov.
-
Nordtun kommer med eksamensråd til VGS-elever
I dag offentliggjøres eksamenstrekk for videregåendeelever. – Lett å tro at man ikke kan noen ting. Men det kan du, sier kunnskapsministeren.
-
Studie om ChatGPT og læring trukket tilbake etter norsk kritikk
En forskningsartikkel som hevdet at ChatGPT har stor positiv effekt på studenters læring, er trukket tilbake etter kritikk fra to norske forskere.
Utdanningsdirektoratet har i år trykket opp papirutgaver av eksamensoppgavene i norsk og enkelte andre fag, som en reserveløsning hvis det skulle oppstå tekniske problemer igjen, ifølge rikskringkasteren.
(©NTB)