Store dataproblemer under eksamen på videregående
Det oppsto flere dataproblemer under eksamen for videregående elever onsdag. Tekster ble slettet og regneprogrammet er ute av drift.
Utdanningsdirektoratet publiserte onsdag en melding om at det var problemer med både skrive- og regneprogrammene til Mac-brukerne.
Programmene frøs gjentatte ganger gjennom eksamensdagen, melder Aftenposten. Da programmet begynte å virke igjen, var deler av teksten borte.
Rektor ved Elvebakken videregående skole i Oslo, Espen Rueness, sier omfanget av eksamenskaoset er større en det meldingen fra Utdanningsdirektoratet tilsier.
Forventet ikke problemer
– Nå har jeg jobbet med eksamensavvikling i 20 års tid, og det framstår tydelig for meg at eksamen i dagens form ikke er gjennomførbar, sier Rueness til avisen.
For kun to dager siden sa avdelingsleder i Utdanningsdirektoratet, Per Kristian Larsen-Evjen, til NRK at de hadde kontroll.
– Problemene vi hadde på norskeksamen i fjor skyldtes en feil hos en av våre leverandører. Vi forventer ikke å ha slike problemer i år, sa han.
Reserveløsning
I fjor ble tusenvis av elever rammet da Utdanningsdirektoratets nettsider, der elevene måtte logge inn for å laste ned oppgaver, krasjet.
I Møre- og Romsdal oppsto det problemer med internettilgangen, noe som førte til at alle eksamenene i norsk i fylket måtte strykes.
Flere saker fra NTB
-
KS: Kutt og nedbemanning preger kommunebudsjettene
Nedskjæringer, omstilling og nedbemanning preger budsjettforslagene i norske kommuner, viser KS' store budsjettundersøkelse.
-
Nesten dobling i anmeldelser for svindel med vitnemål
Stadig flere blir avslørt for å forfalske vitnemål fra utlandet for å få godkjent høyere utdanning i Norge. I verste fall kan de avslørte ende opp med fengsel.
-
Enighet om statsbudsjettetDette er de enige om
Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Rødt la lørdag fram en budsjettavtale på Stortinget. Natt til onsdag ble det lagt til flere punkter, og MDG og SV er også med.
-
KrF vil pålegge skolene å tilby skolegudstjeneste
KrF vil innføre en plikt om at alle skoler må tilby elevene skolegudstjenester. – Absurd, svarer Unge Venstre.
-
Enighet om skolebehovsplan i Oslo – barneskolene i Sørkedalen og Maridalen bevares
Bevaring av grendeskolene i Sørkedalen og Maridalen er del av den endrede skolebehovsplanen for Oslo som Høyre, Venstre, Frp og KrF nå er enige om.
Utdanningsdirektoratet har i år trykket opp papirutgaver av eksamensoppgavene i norsk og enkelte andre fag, som en reserveløsning hvis det skulle oppstå tekniske problemer igjen, ifølge rikskringkasteren.
(©NTB)