
Venstre vil øke barnehageprisen for å sikre flere ansatte
– Vi er i en krise i barnehagesektoren, sier Lars Øye Brandsås (V).
Det melder NRK.
Venstre foreslår å heve maksprisen på barnehageplasser til 2500 kroner i måneden for å styrke bemanningen.
I midten av juni ble Ap, Sp og SV enige om å redusere maksprisen på barnehageplasser fra 2000 til 1200 kroner. Venstre mener dette er feil prioritering.
– Det er dumt å prioritere kutt i maksprisen når det er store bemanningsproblemer, mener Brandsås, som er førstekandidat for Venstre i Sør-Trøndelag.
Partiet foreslår derfor å øke maksprisen til 2500 kroner i måneden. Ifølge Brandsås vil dette gi rom for å ansette 2000 flere årsverk i barnehagene.
– Det viktigste man kan prioritere, er å prioritere mer penger til økt bemanning i barnehagene, ikke redusert pris, sier Brandsås.
Venstre peker på at det allerede finnes ordninger som gir gratis eller billigere barnehage for familier med lav inntekt.
– De som trenger gratis og billigere barnehage, får det allerede i dag, sier han.
Partiet foreslår også å ettergi studiegjeld for dem som søker seg til barnehagelærerutdanningene, som et tiltak for å styrke rekrutteringen.
SV, som var med på å få gjennom prisreduksjonen, svarer at de ønsker begge deler: både lavere pris og bedre bemanning.
– Vi sier «ja takk, begge deler.» Vi mener at barnehage bør være et gratistilbud på lik linje med skole og helsetjeneste, sier Mona Berger.