Rapport: Hjemmeskole under pandemien gikk mest ut over sårbare elever
Hjemmeundervisningen under pandemien forsterket eksisterende forskjeller blant norske elever, og sårbare elever ble spesielt påvirket, viser en ny rapport.
Utdanningsdirektoratet publiserte onsdag morgen sin andre delrapport i serien «Koronapandemiens langsiktige konsekvenser for elever på ungdomstrinnet», som undersøker hvordan skolene jobbet for å dempe den negative påvirkningen av pandemien og langtidskonsekvenser for elevene.
– Denne rapporten viser hvor viktig skolen er, ikke bare for elevenes læring, men også for trivsel, vennskap og sosial kompetanse, sier direktør Morten Rosenkvist i Utdanningsdirektoratet.
Sosialt utenforskap ble forsterket
Hovedfunnene i rapporten går blant annet på at den digitale hjemmeundervisningen svekket relasjonen mellom lærer og elev, og at sosialt utenforskap ble forsterket som følge av lange perioder med hjemmeundervisning og strenge restriksjoner for å møtes privat.
– Det ble legitimt å begrense hvor mange som kunne være med på sosiale treff, og dette førte til at ungdom som allerede følte seg utenfor, ble ekskludert i enda større grad under pandemien, skriver Udir i sin oppsummering av rapporten.
I tillegg trekkes det fram at elevene fikk mye ansvar for egen læring, noe som for mange førte til dårligere læring og motivasjon.
– Elevene beskriver en hverdag med mye frihet, som noen erfarte som positivt, mens andre var negative til en mindre strukturert skoledag, skriver Udir.
Sårbare elever ble mer påvirket
Det viser seg også at sårbare elever i større grad enn andre elever har blitt negativt påvirket av hjemmeundervisningen, og at allerede eksisterende forskjeller ble forsterket.
Rosenkvist forteller at dette er noe som særlig bekymrer ham. Han mener det kreves et solid lag rundt disse elevene, bestående av skolen, foreldre, skolehelsetjenesten med flere for å hindre at gapet fortsetter å vokse.
– Gjennom godt samarbeid kan vi sikre at ungdommene våre kommer seg på skolen, og at de lærer og har det bra når de er der, sier Rosenkvist.
Flere saker fra NTB
-
Brann i barnehage i Holmestrand
Det brenner natt til fredag i en barnehage i Holmestrand. Politiet melder om kraftig røykutvikling fra brannen.
-
Mange studenter opplever uønskede seksuelle erfaringer – få søker hjelp
Nesten tre av fire kvinnelige studenter og litt over én av tre mannlige studenter har opplevd minst én uønsket seksuell erfaring, viser en ny undersøkelse.
-
Skoler og barnehager i Kirkenes åpner i dag
Vannforsyningen fra hovedvannverket er nå gjenopprettet, og abonnentene skal igjen ha tilgang til vann.
-
Over 100.000 i demonstrasjon i Paris – endte med vannkanoner og tåregass
Etter flere timer med fredelige demonstrasjoner i Paris endte det med at politiet aksjonerte mot demonstrantene. Også i andre byer har politiet brukt tåregass og vannkanoner.
-
Byråd i Oslo vil politianmelde foreldre som holder barna unna svømmeundervisning
Skolebyråd Julie Remen Midtgarden (H) i Oslo mener at kjønnsdelt undervisning er ulovlig. Derfor bør foreldre som nekter barna svømmeundervisning, vurderes anmeldt.
(©NTB)