Arendal kommune foreslår å kutte 100 årsverk – 41 av dem i skole
Kommunedirektøren i Arendal foreslår å kutte 100 stillinger for å få budsjettet i balanse.
Torsdag ble budsjettet for 2025 lagt fram i Arendal. Blant kuttforslagene til kommunedirektør Karl Mork er en nedbemanning på 100 årsverk, skriver NRK.
Forslaget inneholder et kutt på 41 årsverk i skole, og 47 i helse.
– Vi kommer ikke utenom at vi må nedbemanne. Lønn er den største kostnaden i kommunen. Det er der vi har muligheter til å gjøre noe, sier Mork.
Lene Haugen i Fagforbundet sier de ansatte ikke kan springe fortere, og at de vil jobbe for at det ikke blir en eneste oppsigelse. Kommunen har totalt 2900 årsverk.
Også økt eiendomsskatt, færre ledere og nedleggelse av Eydehavn skole er blant kuttforslagene.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Nordtun skrev brev til alle skolene – ber om skjerpet leseinnsats
Før skolestart har kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) sendt et brev direkte til alle landets grunnskoler der hun ber dem prioritere lesing høyt.
-
Kunnskapsministeren til førsteklassingene: – Alltid gjør som læreren sier!
Statsministeren og kunnskapsministeren har flere oppfordringer til elevene som mandag tar fatt på sin første skoledag.
-
Dette er nytt for skole- og barnehageåret
Mandag begynner skolen for de fleste barn. Med et nytt skoleår følger også nye regler – både for barnehager og skoler.
-
Krigsberedskap kan komme på timeplanen neste år
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun åpner for at norske elever kan få opplæring i krigsberedskap allerede fra neste år.
-
FN: 2,4 millioner jenter har mistet skolegang i Afghanistan etter Talibans tilbakekomst
Rundt 2,4 millioner jenter i Afghanistan har ikke fått skolegang utover barnetrinnet siden Taliban tok makten igjen i 2021, ifølge FNs kultur- og utdanningsorganisasjon Unesco.