Arendal kommune foreslår å kutte 100 årsverk – 41 av dem i skole
Kommunedirektøren i Arendal foreslår å kutte 100 stillinger for å få budsjettet i balanse.
Torsdag ble budsjettet for 2025 lagt fram i Arendal. Blant kuttforslagene til kommunedirektør Karl Mork er en nedbemanning på 100 årsverk, skriver NRK.
Forslaget inneholder et kutt på 41 årsverk i skole, og 47 i helse.
– Vi kommer ikke utenom at vi må nedbemanne. Lønn er den største kostnaden i kommunen. Det er der vi har muligheter til å gjøre noe, sier Mork.
Lene Haugen i Fagforbundet sier de ansatte ikke kan springe fortere, og at de vil jobbe for at det ikke blir en eneste oppsigelse. Kommunen har totalt 2900 årsverk.
Også økt eiendomsskatt, færre ledere og nedleggelse av Eydehavn skole er blant kuttforslagene.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Matoma starter gratis musikkskole i hjembygda
DJ-stjernen Tom Stræte Lagergren, kjent som Matoma, har startet et gratis kulturtilbud i hjembygda Flisa, med mål om å nå unge i hele landet.
-
Rapport: Pandemien satte dype spor og økte forskjeller mellom elevgrupper
For de fleste elever var negative endringer i helse, trivsel og læring under og rett etter koronapandemien midlertidige. Men for sårbare elever vedvarer de.
-
Sverige innfører mobilforbud i grunnskolen fra høsten
Sverige innfører totalforbud mot bruk av mobiltelefoner i grunnskolen fra høsten, opplyser utdanningsminister Simona Mohamsson.
-
Opposisjonen mener regjeringen bryter barnehageavtale
Høyre, Sp, Venstre og KrF anklager kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) for å bryte barnehageforliket ved å begrense pensjonstilskudd til private barnehager.
-
Doblet støtte til skolebibliotekene
I dag kan kommunene søke om midler til sine skolebibliotek, og tilskuddsmidlene er denne gangen doblet fra 50 til 103,2 millioner kroner.