Riksmekleren: Helt fastlåst i streiken
Det er lite kontakt mellom partene etter en uke med streik.
– Det er helt fastlåst. Jeg skulle ønske at partene kunne vurdere andre alternativer, som jeg har skissert for dem. Men det er ikke noen av partene interessert i, sier riksmekler Mats Ruland til TV 2.
Unio har blant annet gått ut og krevd at statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) kommer på banen. De har vist til lite dialog med forvaltningsminister Karianne Tung (Ap), som leder departementet som er motparten til Unio og Akademikerne.
Ruland sier at tilbakemeldinger han får fra alle parter, tilsier at det ikke er grunnlag for samtaler, og at ingen av partene har uttrykt et ønske om det.
Han mener det per nå er umulig å si hvor lenge streiken kommer til å vare.
– De må bli enige, det er ikke noe alternativ å ikke bli enige, sier han.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Utdanningsforbundet vil ha klarere kjøreregler for KI i skolen
Lærere er bekymret over at elever kan bruke KI til å få raske svar på oppgaver og prøver i skolen. Derfor ønsker Utdanningsforbundet klarere retningslinjer.
-
Elevundersøkelsen: Mobbetallene går ned
Færre elever opplever mobbing i skolen, og flere er motiverte, viser Elevundersøkelsen. Likevel svarer fortsatt mange at de opplever mobbing.
-
Florida boikotter flere norske studiesteder
Oslo kommune, Storebrand, LO og seks studiesteder som har boikottet samarbeid med Israel, er nå selv satt på en boikottliste hos delstaten Florida i USA.
-
Stort ja til skjermkutt for elevene i småskolen
Lærere, foreldre, skoler, kommuner og organisasjoner: Ni av ti sier ja i en høring om at bruken av skjerm skal være særskilt varsom i undervisningen av de yngste i skolen.
-
Barnehagebarn med tydelige språkvansker får minst spesialhjelp
Mange barn som har språk-, utviklings- eller atferdsvansker i barnehagealder, får enten for lite hjelp eller ingen hjelp i det hele tatt, viser ny norsk studie.