Riksmekleren: Helt fastlåst i streiken
Det er lite kontakt mellom partene etter en uke med streik.
– Det er helt fastlåst. Jeg skulle ønske at partene kunne vurdere andre alternativer, som jeg har skissert for dem. Men det er ikke noen av partene interessert i, sier riksmekler Mats Ruland til TV 2.
Unio har blant annet gått ut og krevd at statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) kommer på banen. De har vist til lite dialog med forvaltningsminister Karianne Tung (Ap), som leder departementet som er motparten til Unio og Akademikerne.
Ruland sier at tilbakemeldinger han får fra alle parter, tilsier at det ikke er grunnlag for samtaler, og at ingen av partene har uttrykt et ønske om det.
Han mener det per nå er umulig å si hvor lenge streiken kommer til å vare.
– De må bli enige, det er ikke noe alternativ å ikke bli enige, sier han.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Lørdag utvides og styrkes retten til gratis SFO
Nå er retten til tolv timer gratis SFO i uka for alle elever 1. til 3. trinn på plass i utdanningsloven. I tillegg skal mer enn 4000 elever på 4. trinn få samme tilbud.
-
Hærverk ved skole i Tromsø – 39 vinduer knust
I løpet av sommeren har 39 vindusruter på Skjelnan skole i Tromsø blitt knust. – Jeg er rett og slett oppgitt, sier rektor Rune Torsteinsen.
-
Ledig plass på ni av ti barnehagelærer-utdanninger
Det er ennå ledige plasser på 509 studietilbud over hele landet. Spesielt på grunnskole- og barnehagelærerstudiene er det mye ledig.
-
Innbrudd på skole i Drammen – omfattende skadeverk
Politiet har rykket ut til Drammen og gjennomført undersøkelser etter innbrudd på Åssiden skole natt til søndag.
-
Samordna opptak: 11% økning til barnehagelærerstudiet
Aldri før har flere fått tilbud om studieplass gjennom Samordna opptak.