Tidligere politisjef siktet etter skoleskyting i USA i 2022
En tidligere politisjef i Uvalde i Texas er siktet etter anklager om treg respons under skoleskytingen i mai 2022.
19 barn i alderen ni til elleve år og to lærere ble drept da en væpnet tenåring åpnet ild på Robb Elementary School.
Uvalde-politiet fikk krass kritikk i etterkant. Nå er den tidligere politisjefen og en annen politibetjent siktet på bakgrunn av lang responstid, melder lokale medier.
Det tok over en time for politiet å gripe inn. Tidligere i år kom USAs justisdepartement med knusende kritikk av det lokale politiet.
– Den mest betydningsfulle svikten var at betjentene som rykket ut, umiddelbart burde ha skjønt at hendelsen dreide seg om en pågående skyteepisode, uttalte justisdepartementets granskere.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Skoler og barnehager i Kirkenes åpner i dag
Vannforsyningen fra hovedvannverket er nå gjenopprettet, og abonnentene skal igjen ha tilgang til vann.
-
Over 100.000 i demonstrasjon i Paris – endte med vannkanoner og tåregass
Etter flere timer med fredelige demonstrasjoner i Paris endte det med at politiet aksjonerte mot demonstrantene. Også i andre byer har politiet brukt tåregass og vannkanoner.
-
Byråd i Oslo vil politianmelde foreldre som holder barna unna svømmeundervisning
Skolebyråd Julie Remen Midtgarden (H) i Oslo mener at kjønnsdelt undervisning er ulovlig. Derfor bør foreldre som nekter barna svømmeundervisning, vurderes anmeldt.
-
Svikt i politiattester for dem som jobber med barn
Alle ansatte i skole og SFO må ha godkjent politiattest før de ansettes. Nye tilsyn avdekker flere lovbrudd.
-
Nedgang i skolefraværet: – Håper dette er et tegn på en holdningsendring
For første gang siden pandemien meldes det om at fraværet blant videregåendeelever har gått ned. Kunnskapsministeren mener aksepten for fravær har vært for høy.