Stange kommune venter høy temperatur på møte om Vedum-skole
Det er ventet stor interesse rundt kommunestyremøtet i Stange onsdag. Kommunen har leid inn vektere og minner om reglene for publikum når skolesaken skal opp.
Innstillingen til kommunedirektøren om å legge ned tre skoler, blant dem Trygve Slagsvold Vedums gamle barneskole, og én barnehage har vunnet fram i driftsutvalget og i formannskapet.
I kommunestyret ligger det an til et knapt flertall for å bevare skolestrukturen, ifølge Hamar Arbeiderblad. Det har imidlertid vært utbrytere fra Arbeiderpartiet i begge de to politiske behandlingene til nå, skriver avisa videre.
Stange kommune minner om at publikum – maks 50 personer – ikke har lov til å ha med plakater eller bannere inn i et slikt møte.
– Publikum har heller ikke anledning til å ta ordet, komme med innspill eller stille spørsmål i møtet, men kan kun lytte til det som blir sagt fra politikere og administrasjon, heter det på kommunens nettside.
Kommunalsjef Frode Haugan at de har hyret inn to vektere for å fungere som dørvakter i forbindelse med innslippet.
– Jobben deres blir å telle og låse døra når det er sluppet inn 50, sier Haugan.
Negativ til fylkeskommunen
2 prosent av innbyggerne i Innlandet mener fylkeskommunen som forvaltningsorgan bør legges ned. Det viser en ny måling for flere aviser i fylket.
I undersøkelsen svarer 36 prosent at fylkeskommunen bør beholdes, mens 22 prosent ikke har tatt stilling, skriver H amar Arbeiderblad (HA).
Avisen har sammen med Oppland Arbeiderblad , Gudbrandsdølen Dagningen , Østlendingen og Glåmdalen kartlagt hvordan folk ser på fylkeskommunen.
De som er imot fylkeskommunen, mener at beslutningene heller bør gjøres på kommunalt eller statlig nivå.
Ifølge undersøkelsen er menn mer positive til nedleggelse av fylkeskommunen enn kvinner. 49 prosent av mennene svarer at de helst ser at fylkeskommunen legges ned, mens 35 prosent av kvinnene svarer det.
1203 personer over 18 år bosatt i Innlandet har svart på undersøkelsen som er utført av Sentio Research. Undersøkelsen er gjennomført i perioden 28. oktober til 4. november.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Kommunen var klar over anmeldelser mot overgrepssiktet lærer
Nå vil Nordre Follo kommune gjennomgå hvordan varsler til skolen ble håndtert.
-
Høyre vil granske lærerutdanningen
Høyre vil opprette et internasjonalt ekspertpanel som skal granske norsk lærerutdanning.
-
USA: Meta må betale milliardbeløp for å beskytte barn på Facebook og Instagram
En domstol i den amerikanske delstaten New Mexico pålegger Meta å betale et beløp tilsvarende mer enn 5 milliarder kroner for skade som plattformens sosiale medier påfører barn.
-
Lager film inspirert av gisseldramaet i Hjelmeland
Filmskaper Emilie Beck henter inspirasjon fra gisseldramaet i Hjelmeland til spillefilmen «11 timer».
-
Akershus-lærer siktet for overgrep mot barn – nekter straffskyld
En mannlig lærer fra Akershus er fengslet og siktet for seksuelle overgrep mot barn mellom 14 og 16 år. Mannen erkjenner ikke straffskyld