Kjerkol og medstudenten fikk ikke medhold i klage
Tidligere helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol og hennes medstudent fikk ikke medhold i sin klage på vedtaket som felte dem for fusk med en masteroppgave.
Nord universitet felte i april Kjerkol (Ap) for fusk for en masteroppgave hun leverte med en medstudent i 2021. Kjerkol og medstudenten klaget på vedtaket. Felles klagenemnd behandlet saken onsdag 30. oktober, men ville ikke offentliggjøre sitt vedtak.
Lørdag kveld like før klokken 20 skriver advokaten til Kjerkol og medstudenten i en epost til NTB at klagenemnda fredag kveld oversendte sitt vedtak.
– De har opprettholdt konklusjonen til Nemnda for studentsaker ved Nord universitet, skriver advokat Marianne Klausen i advokatfirmaet Føyen i pressemeldingen.
Advokaten skriver dette om hvorfor Kjerkol og medstudenten klaget på det fellende vedtaket fra Nemnda for studentsaker ved Nord universitet:
– Ønsket deres var å få avklart studentenes rettssikkerhet i slike saker. Nemnda ved Nord universitet baserte sitt vedtak om å annullere masteroppgaven til Kjerkol og medstudenten på det samme faktiske grunnlag som sensorene godkjente og sensurerte masteroppgaven på i 2021.
Kjerkhol og medstudenten ønsker ikke å gi noen ytterligere kommentarer til saken, ifølge advokaten.
Flere saker fra NTB
-
Over 100.000 i demonstrasjon i Paris – endte med vannkanoner og tåregass
Etter flere timer med fredelige demonstrasjoner i Paris endte det med at politiet aksjonerte mot demonstrantene. Også i andre byer har politiet brukt tåregass og vannkanoner.
-
Byråd i Oslo vil politianmelde foreldre som holder barna unna svømmeundervisning
Skolebyråd Julie Remen Midtgarden (H) i Oslo mener at kjønnsdelt undervisning er ulovlig. Derfor bør foreldre som nekter barna svømmeundervisning, vurderes anmeldt.
-
Svikt i politiattester for dem som jobber med barn
Alle ansatte i skole og SFO må ha godkjent politiattest før de ansettes. Nye tilsyn avdekker flere lovbrudd.
-
Nedgang i skolefraværet: – Håper dette er et tegn på en holdningsendring
For første gang siden pandemien meldes det om at fraværet blant videregåendeelever har gått ned. Kunnskapsministeren mener aksepten for fravær har vært for høy.
-
Null kroner til skolemat i budsjettet – SV og Rødt er ikke imponert
Arbeiderpartiet gikk til valg på gratis skolemat i fjor, men har foreløpig ikke fulgt opp med en eneste krone.