Venstre: Konflikten er skapt ene og alene av regjeringen
Arbeidskonflikten har regjeringen skapt selv og kun lyttet til LO, sier Sveinung Rotevatn (V) etter at regjeringen avsluttet Akademikeres streik.
– Det var synd at det skulle ende slik. Denne konflikten er skapt ene og alene av regjeringen, som ensidig har lyttet til LO i dette oppgjøret sier Venstres Sveinung Rotevatn til NTB.
– Vi legger til grunn at dette nå betyr at Akademikerne får fortsette med en egen tarfiffavtale som gjør det mulig å rekruttere folk med høy utdanning til viktige jobber i staten.
Regjeringen begrunner bruken av tvungen lønnsnemnd med at Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) ved en opptrapping av streiken mandag ikke kan ivareta den nasjonale sikkerheten.
Både Akademikerne og Unio har krevd at de får beholde hovedtariffavtalene de i dag har med staten. Staten ønsker på sin side én felles hovedtariffavtale for alle statsansatte, ikke to som i dag. Dette har LO og YS vært enig i. LO og YS ble derfor enige med staten i meklingen og unngikk dermed streik.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Matoma starter gratis musikkskole i hjembygda
DJ-stjernen Tom Stræte Lagergren, kjent som Matoma, har startet et gratis kulturtilbud i hjembygda Flisa, med mål om å nå unge i hele landet.
-
Rapport: Pandemien satte dype spor og økte forskjeller mellom elevgrupper
For de fleste elever var negative endringer i helse, trivsel og læring under og rett etter koronapandemien midlertidige. Men for sårbare elever vedvarer de.
-
Sverige innfører mobilforbud i grunnskolen fra høsten
Sverige innfører totalforbud mot bruk av mobiltelefoner i grunnskolen fra høsten, opplyser utdanningsminister Simona Mohamsson.
-
Opposisjonen mener regjeringen bryter barnehageavtale
Høyre, Sp, Venstre og KrF anklager kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) for å bryte barnehageforliket ved å begrense pensjonstilskudd til private barnehager.
-
Doblet støtte til skolebibliotekene
I dag kan kommunene søke om midler til sine skolebibliotek, og tilskuddsmidlene er denne gangen doblet fra 50 til 103,2 millioner kroner.