Venstre: Konflikten er skapt ene og alene av regjeringen
Arbeidskonflikten har regjeringen skapt selv og kun lyttet til LO, sier Sveinung Rotevatn (V) etter at regjeringen avsluttet Akademikeres streik.
– Det var synd at det skulle ende slik. Denne konflikten er skapt ene og alene av regjeringen, som ensidig har lyttet til LO i dette oppgjøret sier Venstres Sveinung Rotevatn til NTB.
– Vi legger til grunn at dette nå betyr at Akademikerne får fortsette med en egen tarfiffavtale som gjør det mulig å rekruttere folk med høy utdanning til viktige jobber i staten.
Regjeringen begrunner bruken av tvungen lønnsnemnd med at Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM) ved en opptrapping av streiken mandag ikke kan ivareta den nasjonale sikkerheten.
Både Akademikerne og Unio har krevd at de får beholde hovedtariffavtalene de i dag har med staten. Staten ønsker på sin side én felles hovedtariffavtale for alle statsansatte, ikke to som i dag. Dette har LO og YS vært enig i. LO og YS ble derfor enige med staten i meklingen og unngikk dermed streik.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Ungdoms legebesøk falt med 20 prosent etter nye fraværsregler
Fastlegene fikk langt færre tenåringer inn på legekontorene da dokumentasjonskrav til skolefravær ble endret i fjor høst. Antall konsultasjoner falt med 20 prosent.
-
Doblet støtte til landets skolebibliotek
Landets skolebiblioteker mottar 103,2 millioner kroner i støtte, noe som er over en dobling av summen i fjor.
-
Rekordmange studerer ved fagskole
36.100 studenter tok fagskoleutdanning i fjor, det høyeste tallet noen gang. Størst er veksten innen tekniske fag og helse- og velferdsfag.
-
KrF støtter innsamling mot «pride-tvang»
KrF uttrykker støtte til innsamlingen som skal gå til advokathjelp til foreldre og elever for å stoppe «pride-tvang i skoler».
-
Kunnskapsministeren avviser at elever har rett til pride-fritak i skolen
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) er lei debatten om pride i skolen. Hun avviser at foreldre har rett til fritak for barna fra regnbueflagging eller pride-relatert innhold i skolen.