Innlandet kutter 730 skoleplasser på seks steder
Sterk nedgang i antall videregåendeelever fører til at to skoler og fire skolesteder vil bli lagt ned i Innlandet, er flertallspartiene i fylkestinget enige om.
Arbeiderpartiet, Høyre og Miljøpartiet De Grønne er enige om fremtidens skole- og tilbudsstruktur i fylket, opplyser Innlandet fylkeskommune i en pressemelding. Disse tre partiene har flertall i fylkestinget, hvor saken skal behandles 23. oktober.
I tillegg skal flere linjer enten flyttes eller legges ned. Flertallet foreslår også å flytte ett skolested og opprette flere alternative opplæringsmodeller. Kuttene kommer som følge av store befolkningsendringer i Innlandet.
– Vi har siden 2013 mistet nærmere 3500 videregåendeelever. Det er flere elever enn det faktisk går i Nord-Østerdalen, Nord-Gudbrandsdalen, Midt-Gudbrandsdalen, Kongsvinger-regionen og Valdres til sammen i dag! I årene fremover skal vi miste 3000 elever til. Skal vi klare å gi et godt, bredt og stabilt utdanningstilbud til elevene i Innlandet i årene fremover, som svarer på næringslivets behov, så var vi helt nødt til å ta grep nå, sier fylkesordfører Thomas Breen (Ap).
Disse skolene og skolestedene er foreslått lagt ned:
- Skarnes videregående skole
- Dokka videregående skole
- Skolested Dombås, Nord-Gudbrandsdal vidaregåande skule
- Skolested Lom, Nord-Gudbrandsdal vidaregåande skule
Flere saker fra NTB
-
Støre varsler skoleendringer – «veldig begrenset» skjermbruk i småskolen
Regjeringen åpner for å kutte antall skolefag for de yngste skoleelevene. Samtidig slås det fast at skjermbruken på 1. til 4. trinn skal være lav.
-
Frp vil forby barnehijab – igjen
Neste uke fremmer Fremskrittspartiet et forslag om å forby hijab i barnehage og grunnskole. Det er tredje gang partiet fremmer forslag om forbud mot barnehijab.
-
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
18 prosent av norske tiendeklassinger hadde i fjor et fravær på 20 timer eller mer. I 2019 var tallet under 10 prosent, viser SSB-tall Aftenposten har fått.
-
Én av fem australske tenåringer bruker fortsatt sosiale medier etter forbud
Én av fem australske tenåringer under 16 år bruker fortsatt sosiale medier to måneder etter at landet forbød plattformene for mindreårige, viser bransjedata.
-
Flere velger yrkesfag i Oslo
Flere elever velger yrkesfag i Oslo, viser søkertallene til videregående skole. I år har 28 prosent av elevene søkt yrkesfag på vg1 mot 25 prosent i fjor.
– Skolested Flisa, Solør videregående skole
– Skolested Sønsterud. Hele tilbudet på skolested Sønsterud flyttes til skolested Våler ved Solør videregående skole.
Til sammen utgjør dette om lag 730 færre elevplasser.
(©NTB)