Glad for tiltakspakke til utsatte kommuner

KS er fornøyd med at regjeringen foreslår tiltakspakke for kommuner med høy arbeidsledighet som følge av nedgangen i oljerelatert industri, skriver styreleder Gunn Marit Helgesen i dette innlegget.

Så sent som i vårt møte med regjeringen for mindre enn en måned siden ba vi om bevilgninger til tiltak rettet mot utvalgte regioner, på samme måte som etter finanskrisen i 2009. Kommuner og fylkeskommuner sitter på "spadeklare" prosjekter som kan iverksettes raskt. Dette vil dermed være tiltak som gir umiddelbar effekt på sysselsettingen.

I 2009 anbefalte KS å satse på ekstraordinært vedlikehold i kommunesektoren som et virkemiddel for å stimulere aktiviteten i privat sektor. Den forrige tiltakspakken ble vedtatt av Stortinget i februar, og allerede i løpet av april hadde 70 prosent av kommunene begynt å iverksette vedlikeholdsprosjekter.

Selv om omfanget både av krisen og av tiltakspakken er betydelig mindre denne gangen, er det et tydelig signal om at regjeringen ser at kommunesektoren er viktig for sysselsettingen også i privat sektor.

I den sammenheng vil jeg også peke på at fylkeskommunene har store oppgaver med å rette opp etterslepet på vedlikehold av fylkesveiene. Vi anbefaler at Stortinget gjennom sin behandling gir fylkeskommunene økte rammer til å øke innsatsen sin på dette feltet.