Uteskole er ikke leirskole
Leirskole er knyttet til et opphold med minimum tre overnattinger og regulert ved rundskriv som fordeler statsstøtte til å opprettholde leirskoleordningen, skriver innsenderen.
Artikkelen handler om uteskole og naturskole, ikke leirskole. Årsaken til at jeg bemerker dette, er ikke fordi jeg er gretten, men fordi leirskole er knyttet til et opphold med minimum tre overnattinger og regulert ved rundskriv som fordeler statsstøtte til å opprettholde leirskoleordningen.
Stadig flere tror det er mulig å drive leirskole med kortere opphold i nærmiljøet, og da er det med på å svekke ordningen ved at skoler lager "billig-leirskoler" som ikke oppfyller kravene for leirskole.
Jeg håper Utdanning for fremtiden vil være presise og ikke bruke leirskole synonymt med uteskole og naturskole. Men uteskolebegrepet er sprunget ut av leirskolemiljøet, så innholdsmessig er det selvfølgelig "tjukke slekta".