Vil ha jevnlige tilsyn med skoler i utlandet

Høyres Elisabeth Aspaker mener det er på tide at norske skoler i utlandet får jevnlige tilsyn, som skal påse at skolen drives ifølge loven.

– Alle utenlandsskoler må ta inn over seg at de med jevne mellom får besøk og at det utføres tilsyn, er ønsket fra Aspaker.  

– Overveldende funn

Ved den norske skolen på Gran Canaria ble det oppdaget 11 lovbrudd da Utdanningsdirektoratet foretok et stedlig tilsyn i fjor høst. Aspaker vil ikke kommentere om direktoratet har vært for snill eller ikke i denne saken, men presiserer hvor viktig det er å få et tilsyn som fungerer.

– Og det er viktig at tilsynet fungerer mer enn bare på papiret. Lenge var det jo usikkert hvem det var som hadde tilsynet med disse skolene. Denne saken har heldigvis bidratt til at man har funnet ut hvem som har ansvaret. Tilsynet ved skolen er utført, så nå er det viktig at fristene som er satt og vedtakene som er gjort følges, sier hun.

Aspaker kaller funnene som Utdanningsdirektoratet har gjort ved skolen for ”overveldende”.

11 lovbrudd er funnet, blant annet har skolen har operert med feil styre, de har arrangert privatisteksamen uten at den har lov til det, det er tatt inn flere elever enn skolen har lov til på videregående og skolen tilbyr andre utdanningsprogrammer enn den har godkjenning til.

I tillegg krever skolen inn ulovlige egenandeler for skoleturer, kopiavgift og påmeldingsgebyr og de ivaretok ikke elevens skolemiljø godt nok under personalkonfliktene våren 2010.

– Elevene er skadelidende

Rapporten peker også på at skolen ikke har inntaksreglement og ordensreglement som er lovlige, skolen krever inn mer informasjon enn den har lov til når elever søker til skolen, de bruker andre reaksjoner på brudd med ordensreglene enn det som står i ordensreglementet, de følger ikke alle kravene i regelverket for regnskap når det føres årsregnskap og de driver barnehage, språkkurs for voksne, utleie av boliger, bil og kontor til Oslo Universitetssykehus uten å ha lov til det.

– Parten som er skadelidende, er elevene. Jeg regner med at hensynet til dem har veid tungt i det å la dem få beholde skoletilbudet, sier Aspaker.

Når direktoratet tross i disse lovbruddene lar skolen drive videre, sier divisjonsdirektør for regelverk og finansiering i Utdanningsdirektoratet, Annemarie Bechmann Hansen, at det er en helhetsvurdering som gjør at skolen fortsatt får drive.

Kunnskapsdepartementet vil ikke kommentere saken før direktoratet kommer med sin endelige rapport.  

Utdannings artikler i denne saken, i kronologisk rekkefølge:

Uro ved den norske skolen på Gran Canaria

– Lærere jobbet svart

– 22 lærere mister jobben

– Nå må Halvorsen ta tak

Skal undersøke skolens økonomi

Råd til deg som vil til utlandet

Ny frist for Gran Canaria-skole

– Drapstrussel mot rektor

600 søkere til Gran Canaria

– Hadde ikke svart lønn

Fnyser av drapstrusselen

Rektor Rise snakker ut

Bekjente fikk gratis opphold og skole

Direktoratet reiser til Gran Canaria-skolen

Bruker statstøtten på erstatning til lærere

– Ingen betenkeligheter med å bruke statsstøtte

– Gran Canaria-rektor svartelistet lærere

Gran Canaria-rektor fratrådte