Hepatitt A-utbrudd på barneskole i Bergen – massevaksinering av barn og voksne
Alle ansatte og elever på 1. til 4. trinn bør vaksineres, er anbefalingen fra smittevernoverlegen etter at det ble påvist hepatitt A på Nattland skole i Bergen.
Det er ikke mange elever som er smittet, men i samråd med Folkehelseinstituttet er man likevel kommet fram til anbefalingen, skriver Bergensavisen.
Vaksineringen skjer etter planen tirsdag og onsdag.
– Smitte med hepatitt A går via avføring til munnen. Det vil si for eksempel via urene hender etter toalettbesøk og så til mat eller drikke, sier smittevernoverlege Marit Voltersvik i Bergen kommune.
Hepatitt A er et virus som forårsaker leverbetennelse, og som det meldes inn rundt 40 tilfeller av i Norge årlig. Barn blir vanligvis lite syke.
– Voksne får vanligvis dårlig matlyst, blir slapp og får verk i leddene, så får man gulsott. Avføringen blir hvitere, mens urinen blir mørkere. Det varer oftest i én til tre uker, som en influensa. Når frisk igjen, er man varig immun, forklarer Voltersvik.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Skoler og barnehager i Kirkenes åpner i dag
Vannforsyningen fra hovedvannverket er nå gjenopprettet, og abonnentene skal igjen ha tilgang til vann.
-
Over 100.000 i demonstrasjon i Paris – endte med vannkanoner og tåregass
Etter flere timer med fredelige demonstrasjoner i Paris endte det med at politiet aksjonerte mot demonstrantene. Også i andre byer har politiet brukt tåregass og vannkanoner.
-
Byråd i Oslo vil politianmelde foreldre som holder barna unna svømmeundervisning
Skolebyråd Julie Remen Midtgarden (H) i Oslo mener at kjønnsdelt undervisning er ulovlig. Derfor bør foreldre som nekter barna svømmeundervisning, vurderes anmeldt.
-
Svikt i politiattester for dem som jobber med barn
Alle ansatte i skole og SFO må ha godkjent politiattest før de ansettes. Nye tilsyn avdekker flere lovbrudd.
-
Nedgang i skolefraværet: – Håper dette er et tegn på en holdningsendring
For første gang siden pandemien meldes det om at fraværet blant videregåendeelever har gått ned. Kunnskapsministeren mener aksepten for fravær har vært for høy.