Videnskapsakademiets lærerpris til lektor
Det Norske Videnskaps-Akademi lærerpris går til Jostein Walle ved Knarvik vidaregåande skule.
Det Norske Videnskaps-Akademi har opprettet en pris som skal gå til en lærer som gjør en uvanlig god faglig og pedagogisk innsats i den norske skolen, fra grunnskole til og med videregående skole.
I går ble fikk Jostein Walle den første tildelingen av denne prisen under årsmøtet i Videnskapsakademiet. Prisbeløpet er på 50.000 kroner, samt et diplom. Walle er lektor med fagene oseanografi, fysikk og matematikk. Han arbeider ved Knarvik vidaregåande skule i Nord-Hordaland, noe han har gjort siden 1974.
Les: Walle: – Pristildelingen kom som ei bombe
Om de som har gitt navn til prisen
Prisen fulle navn er "Det Norske Videnskaps-Akademis Lærarpris til minne om Berhta og Daniel Føllesdal". Daniel var født i Nordfjord i 1869. Han tok lærerskolen i Tromsø. For å få stønad til lærerutdanninga måtte en den gangen gjøre "distriktstjeneste" som lærer, og Daniel arbeidet som lærer disse stedene i Nord-Norge: Hammerfest, Balsfjord, Kvalsund, Horsnes, Signaldalen, Talvik, Næverviken, Værøy og Tromsø. Kona Berhta var fra Balsfjord i Troms.
Føllesdal flyttet til heimbygda Stårheim, beskrevet som ei av de vakreste bygdene i Nordfjord. Daniel døde i 1923. Paret fikk ti barn, og av disse ble seks lærere!
Juryens begrunnelse
Prisvinneren er valgt ut blant kandidater som er meldt inn til Videnskapsakademiet. Juryen har bestått av professor fra Instituu for lærerutdannings og skoleutvikling ved Universitetet i Oslo Frøydis Herzberg samt akademimedlemmene Inger Moen og Lars Walløe, begge professorer. I juryens begrunnelse heter det at Walle karakteriseres som en pedagogisk kraftkilde i matematikk- og fysikkundervisningen ved skolen og et lysende forbilde for mange realfagslærere med hensyn til hvordan god og effektiv undervisning skal utføres. Han er foreslått både fra rektor, elevråd og Utdanningsforbundets representant ved skolen. I tillegg har elever ellers også kommet med forslag på Walle. Han får usedvanlig gode skussmål fra nåværende elever for sitt faglige engasjement, sin fagkunnskap og inspirerende undervisning. Han har vært en pådriver i det faglig-pedagogiske samarbeidet mellom realfagslærerne ved skolen og er dessuten hovedpersonen bak et svært godt og tett faglig-pedagogisk nettverk som omfatter de videregående skolene i regionen. Han har i mange år vært sensor i matematikk og fysikk, og vært praksislærer.
Samtidig med at Walle fikk sin pris, var det fire personer som ble tildelt "Fridtjof Nansens belønning for fremragende forskning:
- Professor Idun Reiten for hennes bidrag til algebra og representasjonsteori.
- Professor Agnar Sandmo for hans bidrag innen fagfeltet offentlig økonomi.
- Professor Victor D. Norman for hans forskning innen internasjonal økonomi.
- Post doktor Jørn. T. Jacobsen fikk pris som yngre forsker for studier i begrensninger i adgangen til å anvende straff i en rettsstat.