Veien mot et bedre samfunn
Etiske verdier og oppførsel henger nøye sammen. Dette er meget verdifulle verdier å få utviklet gjennom skoleårene, slik at russetida når den kommer ikke blir en fest som alle unntatt russen kritiserer, skriver innsenderen.
Faglige prøver i skolen har vært et yndet tema i mediene i lange tider. Det blir forhåpentlig tatt riktige grep for å få den nødvendige bedring. Men hvordan få den oppvoksende slekt til å oppføre seg mer høvisk; det ordet er nærmest gått ut av norsk språkbruk.
Men når mai måned nærmer seg, kommer alle klagene på hvor dårlig og usympatisk russen oppfører seg og det er uhøvisk etter så mange år på skolen.
Etiske verdier og oppførsel henger nøye sammen. Dette er meget verdifulle verdier å få utviklet gjennom skoleårene, slik at russetida når den kommer ikke blir en fest som alle unntatt russen kritiserer. For å fremme de riktige verdier, må en ha en motiverende skole, som ikke stenger inne frustrasjon, men som gir motivasjon.
Mange skoler i dag starter med hørespill i første klasse for å fremme fellesskap. Det er en god begynnelse som må videreutvikles. Det er nok av fyord i denne læringsprosessen som elevene naturlig etter hvert må lære å ta avstand fra og ikke praktisere, som mobbe, sjikanere, skulke, tagge, røyke, narkotika, fyll, jente- og guttevold, dårlig gjengmentalitet, dårlig oppførsel i det offentlige rom, ikke kaste søppel, ikke forurense ved å bruke moped eller motorsykkel, men mosjonere ved å bruke sykkel etc.
Men samtidig må en fremme de positive verdier og lære seg hva toleranse er. Alle trenger noe å strekke seg etter og det blir rett og slett morsomt hvis en samtidig blir riktig motivert. Prosessen må gi den enkelte mening på det utviklingstrinn vedkommende til enhver tid befinner seg.
Det er en enorm utfordring. Dessuten må vi bort fra at vår lykke består i å bevege oss fra et ønske til neste ønske, men at lykken ligger på et annet plan. Det vil være en lang vei å gå og få alle disse kvalitetsforbedringene oppfylt, men det er en viktig vei for å få et bedre samfunn.
Det er etter hvert mange verdivalg en vil stå overfor, og da er det viktig å være i et miljø hvor en føler seg trygg og er inkludert. Dette er en prosess en må gi vår ungdom for at de skal føle seg lykkelige. Dette er oppgaver for oss alle å fremme; det blir en stor utfordring ikke minst i samarbeidet mellom skole og foreldrene.
Det blir også en stor oppgave å få til et godt samarbeid med mediene kanskje i vår viktigste sak: å gjøre Norge til et spesielt fordragelig land å leve i for oss alle hvor høye etiske verdier er satt i fokus og skal praktiseres. Kanskje kan vi her bli et foregangsland?