– Kjønnsbalansen ikke så god som ønsket

Etter at Terje Vilno trakk seg som kandidat til nestledervervet i Utdanningsforbundet, er det bare kvinnelige lederkandidater igjen. Det er heller ikke mange menn som er aktuelle kandidater til sentralstyret.

Leder i valgkomiteen, Merete Holtet Litsheim, sier til Utdanning at kjønnsbalansen i forslaget fra komiteen til landsmøtet ikke er blitt så god som ønsket.

– Dette er et forhold vi har vært opptatt av i diskusjonene våre, men vi har også lagt stor vekt på nominasjonsforslagene fra fylkeslagene. Det er viktig med hensyn til å ivareta demokratiet i organisasjonen, sier Litsheim.

I dagens sentralstyre er det tre menn, inkludert nestleder Per Aahlin. I det nye sentralstyret blir det trolig også tre – muligens fire – av i alt 13. I tillegg er det tre vararepresentanter.

- Vi har i vårt arbeid lagt vekt på å få til en rimelig fordeling med hensyn til alder, kjønn og geografi. Etter de to nominasjonsrundene vi har vært gjennom de siste månedene er det også kommet fram gode forslag på menn til sentrale verv, problemet er at flere har takket nei når vi har spurt dem. Det er en av grunnene til at det er blitt som det er blitt, sier Litsheim.

Les: Både Holst og Bjerkestrand som leder

Gjenspeiler medlemsmassen

Likestillingsombudet er enig med lederen i valgkomiteen og mener at det er uheldig at det er flertall av det ene kjønn, enten det er kvinner eller menn.

– Selv om Utdanningsforbundet ikke omfattes av Likestillingsloven bør de likevel tilstrebe seg å ha begge kjønn like mye representert, sier Bjørg Unstad, avdelingsleder i Likestillings- og diskrimineringsombudet til Utdanning.

Hun sier videre det er tydelig at ledelsen og sentralstyret gjenspeiler medlemsmassen.

– Og flertallet i medlemsmassen er jo kvinner, sier Unstad.  

Les: Elisabet Dahle trekker seg

Les: Terje Vilno trekker seg

Forslag fra Østfold

På årsmøtet i Utdanningsforbundet Østfold i mai i år ble det fremmet forslag om at Likestillingsloven også må gjelde i Utdanningsforbundet. I dagens vedtekter heter det at "det skal tilstrebes en kvinneandel på minst 50 prosent i alle organisasjonsledd."

På årsmøtet i Østfold ble det vedtatt at Likestillingsloven skal brukes ved valg, slik at hvert kjønn blir representert med minst 40 prosent.

– Vi ønsker å sikre mannlige medlemmer like rettigheter som de kvinnelige. Vi ønsker å gi gutta signaler om at også de er ønsket når verv skal fordeles, heter det i det enstemmige vedtaket fra Østfold.

Fylkesleder Terje Skyvulstad sier til Utdanning at delegasjonen fra Østfold vil følge opp dette på landsmøtet i Lillehammer i begynnelsen av november.

- Utdanningsforbundet er en organisasjon med klar overvekt av kvinnelige medlemmer, og det er naturlig at dette også gjenspeiles i styrende organer. Samtidig er det viktig å ha med mennene, og det er det vi ønsker å sette fokus på med vårt forslag. Viktig er det også at menn sier ja til å stille som kandidater til sentrale verv, sier Skyvulstad.

Han understreker at Østfold støtter valgkomiteens innstilling når det gjelder øverste ledelse i organisasjonen, som innebærer at det vil bli både kvinnelig leder og to kvinnelige nestledere – dersom det blir en løsning med to nestledere.

Se: Video av kandidatene her