Trekk pusten, Solhjell

I Soria-Moria-erklæringen har regjeringen satt som mål å innføre lovfestet rett til barnehageplass. Pedagogstudentene i Utdanningsforbundet synes det er bra at barn nå får lovfestet rett til dette.

Vi legger likevel vekt på et av ordene her, og det er ”barnehage”. Man sliter allerede i dag med å fylle de pedagogiske stillingene i barnehagene, og mange pedagogiske stillinger fylles med ufaglærte på dispensasjon. Allerede i dag fyller ufaglærte over ti prosent av de pedagogiske stillingene. Og Norge har, i motsetning til andre nordiske land, et lavt krav til antall pedagoger per barn. Dette kan føre til at de barna som går der, ikke får den pedagogiske oppfølgingen de har behov for.

Barnehagen skal ikke bare være en oppbevaringsplass for podene våre, men være et forsvarlig pedagogisk tilbud og være en del av det frivillige utdanningsløpet i Norge. Det er derfor barnehagene i sin tid ble flyttet fra Barne- og familiedepartementet til Kunnskapsdepartementet.

Ønsker statsråden kun å lovfeste retten til at barna våre skal være i et bygg, eller ønsker han å lovfeste retten til at barna våre får et faglig, og pedagogisk tilbud? Det er foreløpig for få som søker til førskolelærerutdanningen til å kunne fylle gapet når det gjelder pedagoger i barnehagen, og tiltaksplanen for rekruttering av førskolelærere er for tynn.

Den forrige kunnskapsministeren fikk mye kjeft for å legge inn et hvileskjær når det gjaldt forskning og høyere utdanning. Og etter et hvileskjær kommer ofte et feilskjær. Kanskje den nye kunnskapsministeren ønsker å bli husket som den som la opp skøyteløpet sitt riktig, og sørget for full pedagogdekning i barnehagene, før han lovfestet retten til barnehageplass?

Artikkelforfatterne er henholdsvis leder nestleder for Pedagogstudentene i Utdanningsforbundet (PS).